Projekt ”Poznając siebie nawzajem, poznajemy Europę” realizujemy od września 2009 roku wraz ze szkołami z Hiszpanii, Francji, Turcji i Włoch. Nasze pierwsze wspólne spotkanie odbyło się w listopadzie ubiegłego roku w Turcji. Tym razem nadszedł czas, aby to nasza szkoła zorganizowała wizytę partnerską i tak, 30 kwietnia z niecierpliwością oczekiwaliśmy na przyjazd pierwszej grupy naszych zagranicznych gości z Turcji. W piątek późnym wieczorem przybyli do hotelu „Prestige” w Siewierzu. Przedstawiciele Włoch, Francji i Hiszpanii dotarli na miejsce następnego dnia.
Kolejnego dnia, 2 maja, nasi partnerzy z Turcji i Włoch uczestniczyli w uroczystych obchodach siewierskiej majówki: wzięli udział we mszy świętej w kościele św. Macieja, złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, a następnie uczestniczyli w oficjalnym otwarciu płyty rynku siewierskiego. Mieli również możliwość uczestniczenia w koncercie zespołu Śląsk.
3 maja, w pełnym już składzie, w godzinach porannych, odbyło się spotkanie w Siewierzu z samorządowcami naszego miasta oraz z panem wiceburmistrzem Tomaszem Sadłoniem, podczas którego przybliżyliśmy naszym radnym cele i zadania współpracy zagranicznej. Nasi goście zaprezentowali swoje kraje, miejscowości i szkoły.
Po południu zwiedzaliśmy zamek i uczestniczyliśmy w pokazie walki rycerskiej.
Następnego dnia, wyruszyliśmy na wycieczkę do Wieliczki i Krakowa. Zwiedziliśmy zabytkową kopalnię soli oraz najważniejsze i najpiękniejsze miejsca w Krakowie. Nasi partnerzy zobaczyli wiele pięknych i interesujących miejsc związanych z historią naszego kraju.
W środę zaprosiliśmy gości do naszej szkoły. Tutaj podczas całodniowego pobytu staraliśmy się jak najlepiej zaprezentować naszą placówkę. Odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne i oczywiście językowe - w języku angielskim przybliżyli gościom wiadomości dotyczące historii, kultury i przyrody naszego kraju. Interesująca prezentacja pokazała partnerom również tradycje i obrzędy charakterystyczne dla naszego regionu. Następnie goście mieli możliwość obejrzenia naszej szkoły, wzięcia udziału w lekcjach oraz przyjrzenia się metodom pracy naszych nauczycieli.
Był to nasz trzeci dzień spotkania, a jednocześnie moment podsumowania kolejnego etapu pracy i wymiany wszystkich poglądów dotyczących projektu. Po wytężonej pracy zaprosiliśmy wszystkich na tradycyjny i bardzo smakowity obiad. Prawdziwie „polskie” potrawy pomogli przygotować nam rodzice uczniów zaangażowanych w realizację tego projektu.
W czwartek zorganizowaliśmy naszym partnerom wycieczkę do Częstochowy, gdzie podziwiali zabytki Jasnej Góry, a w drodze powrotnej oglądali ruiny zamków na Szlaku Orlich Gniazd - w Olsztynie, Mirowie, Bobolicach i na Podzamczu, gdzie zjedliśmy lunch w średniowiecznej sali z kominkiem. Zrobiło to na naszych gościach niesamowite wrażenie.
Wieczorem odbyła się uroczysta, pożegnalna kolacja. Mieliśmy kolejną szansę, aby w miłej atmosferze porozmawiać z naszymi przyjaciółmi oraz podzielić się ostatnimi wrażeniami i spostrzeżeniami. Podczas tego spotkania goście otrzymali od nas upominki związane z naszą miejscowością, gminą i regionem.
Każdy razem spędzony dzień przybliżał nas coraz bardziej do kultury krajów partnerskich. Podczas wspólnych spotkań i wycieczek bezustannie rozmawialiśmy z naszymi nowymi przyjaciółmi, wykorzystując każdą chwilę do lepszego poznania się i budowania osobistych więzi, które są podstawą udanego projektu.