W dniach 8-12 listopada 2011r. przybyła no nas grupa przyjaciół z Edeleny. Nasi koledzy przyjechali około godziny 18:30 . Moim gościem był Levente Marcinko – 13 letni chłopak z Edeleny.

Po przyjeździe do mojego domu, pokazałem węgierskiemu koledze cały dom i przedstawiłem członków rodziny. Po krótkim zapoznaniu się, zaczęliśmy rozmawiać w języku angielskim o swoich zainteresowaniach. Następnie zjedliśmy kolację i niestety zmęczony podróżą Leventy poszedł spać. Następnego dnia, rano zjedliśmy śniadanie i pojechaliśmy do szkoły. Po krótkim pobycie na świetlicy i przedstawieniu Levente moich szkolnych kolegów, udałem się na lekcję. Grupa węgierskiej młodzieży pojechała na wycieczkę. Po powrocie z wycieczki odebrałem  kolegę i udaliśmy się do domu. Uczyłem Levente grać w szachy i w warcaby . Znalazła się też chwila na rozmowy ze znajomymi na Facebooku . Po południu udaliśmy się na szkolną dyskotekę. Kolejny dzień to wspólna nauka w szkole. Po zajęciach pojechaliśmy na basen do Parku Wodnego „Nemo”. Po wspaniałym 2-godzinnym pobycie, niestety musieliśmy wracać do domu. Moja mama zawiozła mnie i Levente do Kacpra, który też brał udział w tegorocznej wymianie . Graliśmy razem na konsoli Play Station, a nawet wykonaliśmy wspólny „koncert śpiewaczy”. W piątek rano, pokazałem mojemu koledze okolicę Kuźnicy Piaskowej, następnie  pojechaliśmy nad Pogorię IV. Na ten dzień mieliśmy też zaplanowany wyjazd do Siewierza na obchody Dnia Niepodległości. W Siewierzu uczestniczyliśmy we mszy świętej i byliśmy świadkami złożenia wieńców pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Następnie wróciliśmy do domu, gdzie czekał na nas wspaniały obiad.  Zaprosiłem do siebie kolegę Levente – Bendi Ignac. Próbowaliśmy wzajemnie uczyć się języka polskiego i węgierskiego. Niezbyt nam to się udawało, więc poprzestaliśmy na rozmowie w języku angielskim. Levente i Bendi pokazywali mi okolicę Edeleny , swoją rodzinę i rówieśników. Było to możliwe dzięki portalowi Facebook. Po krótkich chwilach odpoczynku, udaliśmy się ponownie do Siewierza . Zwiedzaliśmy Zamek Biskupów Siewierskich i byliśmy na koncercie w domu kultury, który przygotowali uczniowie naszej szkoły. Po powrocie do domu pomogłem Levente przygotować się do drogi  powrotnej. W sobotę, bardzo wcześnie wstaliśmy i zjedliśmy wspólne śniadanie.

Gdy nadeszła godzina wyjazdu, byliśmy smutni, że kończy się nasz wspólny pobyt. Po wielkim pożegnaniu Węgrzy wyruszyli w drogę powrotną do swego kraju. Pozostały nam miłe wspomnienia i oczekiwanie na kolejną wymianę.

Patryk Filipczyk, kl.VI

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych