Wśród zdarzeń historycznych szczególnie czczonych przez Polaków miejsce wyjątkowe zajmuje Dzień Odzyskania Niepodległości. 11 listopada to szczególna data w kalendarzu.

Po 123 latach niewoli 11 listopada 1918 roku Polska wróciła na mapę świata.

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych mieli zaszczyt wystąpić przed szeroką publicznością podczas gminnej uroczystości odzyskania niepodległości przez Polskę, która odbyła się w Miejsko –Gminnym Ośrodku Kultury w Siewierzu.

Dla młodego pokolenia, to bardzo odległa przeszłość, ale  patriotycznym obowiązkiem każdego Polaka jest ,,pielęgnować przeszłość jak kwiaty”, gdyż  naród, który nie zna swojej przeszłości, pozbawia się swych korzeni i wcześniej czy później umiera.

Występ uczniów był oryginalny i przygotowany w bardzo profesjonalny sposób przez nauczycieli naszej szkoły- Panią Anetę Machurę i Pana Mariusza Torbusa. Dostarczył wszystkim zgromadzonym niesamowitych wrażeń. Był rodzajem hołdu, jaki chcieliśmy złożyć tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli przed laty wymarzoną niepodległość.

Koncert rozpoczął się pięknymi słowami Ojca Świętego, Jana Pawła II: „Pocałunek złożony na ziemi polskiej ma dla mnie sens szczególny. Jest to jakby pocałunek złożony na rękach matki — albowiem Ojczyzna jest naszą matką ziemską.... Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej…”

Na wielu twarzach widoczne było wzruszenie, skupienie i zaduma nad mijającym czasem.  Patriotyczne, piękne słowa, wiersze, przeplatane były utworami niepodległościowymi- zarówno historycznymi jak i współczesnymi wykonanymi przez chór szkolny oraz solistów. Podczas koncertu „Rozkwitały pąki białych róż”,  szybowała wolna „Jaskółka”, maszerowała „Szara piechota”, rozbrzmiewały  dzwony w „Walczyku dla Ojczyzny”. Nie zabrakło  także utworów ukazujących piękno naszego kraju oraz opisujących radość, że mamy dziś wolną Polskę. Całość tego niecodziennego obrazu uzupełniona była wizualizacjami przedstawiającymi piękno naszego kraju, kultury i przyrody, przygotowanymi przez Pana Roberta Machurę.

W ten wyjątkowy wieczór nie mogło zabraknąć również naszych przyjaciół z Węgier, którzy w tym czasie odwiedzili naszą szkołę i mieszkali w naszych domach. To specjalnie dla nich przygotowaliśmy broszury informacyjne, w których znalazły się najważniejsze informacje o tym narodowym święcie, a także fragmenty wierszy, prozy przygotowane w języku węgierskim. Ponadto wszyscy zgromadzeni na tej niecodziennej uroczystości otrzymali biało-czerwone kotyliony, które były znakiem naszej obywatelskiej wspólnoty, czym przyłączyliśmy się do apelu Pana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o wspólne, radosne przeżywanie Święta Niepodległości. Radując się z niepodległości i wolnej Polski wykonaliśmy finałową piosenkę „Kocham Cię, Polsko!”, którą zakończyliśmy ten wyjątkowy wieczór.

ZSPWK