Sprawozdanie z konkursu …
Dnia 8 kwietnia 2011 roku odbył się uroczysty finał Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Wypędzenia i wywózki, martyrologia i zwycięstwa Polaków. Lata 1936-1956”. Miał on miejsce Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.
Finał rozpoczął się o godzinie 13.00, gdy wszyscy finaliści wraz z nauczycielami zgromadzili się na auli. Byłam pośród nich razem z panią Urszulą Warmuz, która doskonale przygotowywała mnie do tego konkursu. Pierwsza zabrała głos pani Anna Kubajak – dyrektorka Niepublicznego Centrum Edukacji „Kubajak”. Następnie odbył się krótki wykład związany z podręcznikiem „Od niepodległości do niepodległości 1918 – 1989”. Potem wszyscy obejrzeliśmy film, który idealnie zobrazował wywózki i wypędzenia dokonywane przez sowieckich oficerów i żołnierzy w czasie II wojny światowej. Trwał on zaledwie pół godziny, jednak poruszył i zaciekawił wszystkich obecnych na auli. Po filmie nadszedł czas rozdania dyplomów, na które wszyscy czekali z ciekawością. Pierwszeństwo mieli uczniowie z szkół ponadgimnazjalnych. Dwie osoby, które zdobyły ponad 100 punktów, jedna z liceum a druga z gimnazjum, wygrały kilkudniowe wycieczki integracyjne na Kresy Wschodnie. Licealistom rozdano dyplomy i książki za I, II oraz III miejsce. Były to grupy osób, które uzyskały określoną ilość punktów. Po nich przyszedł czas na gimnazjalistów. Przebieg wręczania dyplomów był identyczny: grupa, która zajęła kolejno I, II oraz III miejsce, dostawała dyplomy oraz nagrody książkowe. W czasie odczytywania nazwisk uczniów wraz z nauczycielami, którzy zdobyli II miejsce, zostałam wywołana razem z moim nauczycielem na środek auli. Było to niesamowite przeżycie, ponieważ konkurs ten był już na etapie wojewódzkim i bardzo cieszy mnie fakt, iż zajęłam w nim II miejsce. Jest to dla mnie podwójna nagroda, ponieważ zajęcie II miejsca uprawnia mnie do uzyskania dodatkowych punktów w czasie rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej.
Do I etapu konkursu przygotowywałam się, nie mając zielonego pojęcia o tym, że mogę przejść dalej. To samo było podczas II etapu – test był niełatwy, więc wiadomość, że jestem finalistką, była naprawdę zaskakująca. Podczas finału okazało się, że zajęłam II miejsce. Jest to mój pierwszy sukces na skalę województwa, dlatego chciałabym w moim artykule podziękować pani Urszuli Warmuz za przygotowanie mnie do tego konkursu historycznego oraz zainteresowaniem historią najnowszą Polski.
Marzena Krawiec