Piotr Kuzak został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki z Elementami Przyrody dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego w roku szkolnym 2011/2012.

Kuratoryjne konkursy przedmiotowe są organizowane z myślą o uczniach zdolnych, wykazujących szczególne zainteresowanie wybranym przedmiotem nauczania. Nielicznym uczniom udaje się dotrzeć do etapu wojewódzkiego a następnie uzyskać tytuł laureata.

Aby zostać zakwalifikowanym do kolejnego etapu, uczestnik musiał zdobyć odpowiednio: 80%, następnie 83%, zaś laureat - co najmniej 85% całości punktów. Na wszystkich stopniach konkursu uczniowie rozwiązywali test pisemny zawierający zadania z matematyki i przyrody. Były wśród nich zadania typu prawda/fałsz, zamknięte i otwarte. Zakres wiedzy obejmował wiadomości z matematyki i przyrody ze wszystkich klas, czyli od IV do VI. Zagadnienia często znacznie wykraczały poza program szkolny, zadania matematyczne wymagały wyobraźni liczbowej i przestrzennej oraz umiejętności sprawnego i bezbłędnego liczenia. Zawiłości matematyczne pomogła Piotrkowi rozwikłać pani Agata Sroka, natomiast w tajniki przyrody wprowadził pan Radosław Kurkowski.

Począwszy od klasy IV klasy szkoły podstawowej Piotrek może się pochwalić ocenami celującymi z matematyki. Każde zadanie traktuje jak poważne wyzwanie, które wygrywa; na sprawdzianie zadanie z gwiazdką to dla niego pestka. W klasie szóstej jego biblioteczka poszerzyła się o podręczniki gimnazjalne z matematyki.

Przygotowania do konkursu w szkole oraz w domu  były długie i pracochłonne. Piotrek rozwiązał wiele testów z poprzednich lat, zrobił  bardo dużo zadań z matematyki i przeanalizował ćwiczenia przyrodnicze.
Wojewódzki etap odbywał się 21 lutego 2012 roku w Katowicach. Wyniki pojawiły się na stronie internetowej już w piątek. Laureatami w województwie śląskim zostało 110 uczniów, w tym 16 z Delegatury Sosnowiec oraz  tylko 2 z powiatu będzińskiego. Jak widać znalezienie się w czołówce nie należało do najprostszych zadań, co niewątpliwie świadczy o doskonałym przygotowaniu młodych matematyków i przyrodników. Konkurs przebiegał w bardzo przyjaznej atmosferze: o godzinie 10.00 do auli weszło 47  finalistów, którzy rozpoczęli rozwiązywanie arkusza. Zadań matematycznych było znacznie więcej niż przyrodniczych, co bardzo ucieszyło Piotrka, gdyż matematyka jest jego ulubionym przedmiotem.

Laureat to wzór do naśladowania dla uczniów młodszych klas i zachęca do systematycznej, wytrwałej pracy. Wygranie takiego konkursu to wielki zaszczyt i podwójna radość: tytuł laureata zwalnia bowiem z pisania sprawdzianu po szóstej klasie z równoczesnym otrzymaniem maksymalnej liczby punktów (40), a dodatkowo uczeń zyskuje miarodajne potwierdzenie swojej rozległej wiedzy i sprawności intelektualnej.

Piotrkowi  gratulujemy ogromnego sukcesu i trzymamy kciuki, aby udział w różnorodnych konkursach  zapewnił mu zdobycie najwyższych trofeów.