10 grudnia 1948 roku w Paryżu Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Na jej uchwalenie zaważyły wydarzenia II wojny światowej, po ujawnieniu zbrodni hitlerowskich.
Jeden z pierwszych artykułów Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka mówi o równości wszystkich ludzi, niezależnie od wyznania, koloru skóry czy poglądów. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka trafiła do księgi rekordów Guinessa jako najczęściej tłumaczony dokument. Została ona przetłumaczona na 360 języków, i nie są to tylko oficjalne języki ONZ (jak na przykład chiński, arabski czy angielski), lecz także na bardzo rzadkie, jakim jest język pipil, którym posługuje się około 50 osób.
W związku z rocznicą uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie wzięli udział w akcji Amnesty International: „Maraton Pisania Listów”, pisząc listy w sprawie uwolnienia więźniów politycznych. Amnesty International jest międzynarodową organizacją pozarządową, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka, poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, po realną pomoc finansową i prawną osobom poszkodowanym.
Idea Maratonu Pisania Listów powstała w 2001 roku w Polsce. Pomysł przejęły sekcje Amnesty International w innych krajach.
Na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie poznaliśmy osoby, wobec których są łamane prawa człowieka. Odwiedziliśmy stronę http://amnesty.org.pl/maraton. Każdy uczeń napisał odręcznie własnymi słowami list w obronie konkretnej osobie, wobec której prawa zostały złamane. W ten sposób Amnesty International będzie mógła domagać się zwolnienia więzionych za przekonana i zaprzestania prześladowania obrońców praw człowieka.
Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. „Tylko te listy dawały mi siłę” – wspomina Mutabar Tadżibajewa z Uzbekistanu, która spędziła 900 dni na „wyspie tortur” z czego 700 dni w izolatce. Dzięki listom pisanym podczas Maratonu do przedstawicieli władz kobieta została zwolniona z więzienia w 2008 roku.
Oto opinie naszych uczniów biorących a akcji Amnesty International:
„Mamy szczęście żyjąc w kraju, w którym nie są łamane prawa człowieka. Cieszę się, że wzięłam udział w akcji Amensty International, mogłam w ten sposób sprzeciwić się łamaniu praw człowieka na świecie. Niektórzy z moich kolegów i koleżanek wysłali również SMSa o treści „List”, pieniądze z wysłanych SMSów są przeznaczone na AI”.
„Pisaliśmy także bezpośrednio do osób prześladowanych. Wiem, że takie listy bardzo podnoszą na duchu. Każdy z nas starał się poznać historię wybranego „więźnia sumienia”.
Wszyscy pisaliśmy je ze świadomością, a także z poczuciem satysfakcji, że możemy komuś pomóc, przyczynić się do tego, by dany więzień został potraktowany zgodnie z prawami Deklaracji Praw Człowieka”.
„Do akcji włączyli się wszyscy, młodsi koledzy i koleżanki ze Szkoły Podstawowej pisali kartki z życzeniami Bożonarodzeniowymi i Noworocznymi”.
„Już po raz drugi włączyłam się w tę akcje … cieszę się, że w ten sposób mogę komuś pomóc”.
Katarzyna Sobczyk, kl. IIIB
kółko historyczne
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych