Bilet do Parlamentu Europejskiego zdobyty ….
Regionalny Konkurs na Prezentację Komputerową
"Nasze dziedzictwo"
Kamil Kajdas uczeń naszej szkoły, klasy II Gimnazjum  zajął I miejsce w Regionalnym Konkursie na Prezentację Komputerową „Nasze Dziedzictwo”, który odbył się w zawierciańskim Gimnazjum nr 1 i wygrał wycieczkę do Brukseli.

W konkursie wzięli udział również uczniowie – Natalia Chwist, Patrycja Marcinkowska, Aleksandra Moniak, Katarzyna Sobczyk,  Karolina Widawska, Aleksandra Ziętek, Dawid Kośmider, Łukasz Widawski, Adrian Naglik.
Oto relacja zwycięzcy:
11 marca 2010 r. odbył się finał Regionalnego Konkursu na Prezentację Komputerową pod hasłem ''Nasze dziedzictwo''.
Już sam fakt, że zostałem jednym z finalistów wzbudził we mnie ogromną radość, a zdobycie tam 1 miejsca, było moim największym dotychczas sukcesem.
O konkursie dowiedziałem się na lekcji historii od Pani Urszuli Warmuz, która nas  zachęciła oraz zmotywowała do stworzenia własnych prezentacji.
Wszystkich uczestników z mojej szkoły zachęciły zarówno cenne nagrody, jak i fakt, że patronat honorowy nad konkursem objął prof. dr hab. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Natomiast patronat honorowy objął Polski Komitet ds. UNESCO oraz Stanisław Faber Śląski Kurator Oświaty.
Przy tworzeniu mojej prezentacji konkursowej starałem się jak mogłem, cała praca zajęła mi ponad 17 godzin.
Gdy  na stronie internetowej ogłoszono listę finalistów, bardzo mile zaskoczył mnie fakt, że ja także zostałem zakwalifikowany do II etapu. Właśnie wtedy rozpoczęły się moje długie przygotowania do finału, w którym każdy z uczestników miał za zadanie zaprezentować swoją pracę w krótkim, 10 minutowym wystąpieniu. Po wielu dniach prób i ostatnich poprawek nadszedł dzień finału. Przyznam się nieskromnie, że nie wierzyłem, że wygram, ale Pani Urszula Warmuz cały czas we mnie wierzyła i wspierała dobrym słowem. Mogę teraz powiedzieć, że jej słowa stały się prorocze – wygrałem.
O godzinie 10.00 w sali gimnastycznej Gimnazjum Nr.1 w Zawierciu zgromadzili się wszyscy finaliści, nauczyciele, jury, zaproszeni goście oraz publiczność. Byłem siódmy w kolejności do występu, więc miałem okazję obejrzeć pierwsze wystąpienia. Uczestnicy opowiadali o zagrożonym dziedzictwie przyrody Puszczy Białowieskiej, o zabytkach Torunia czy Krakowa, ale także o sprawach podniosłych, takich jak  Archiwum Ringelbluma, w którym zebrano dokumenty i pisma dotyczące zagłady Żydów w warszawskich gettach.
Ziemia Siewierska jest moją Małą Ojczyzną, właśnie z tego powodu prezentację zatytułowałem ''Dziedzictwo kulturowe Miasta i Gminy Siewierz''.
Wystąpienie było dla mnie wielkim przeżyciem, ale przyjazna atmosfera podczas konkursu pozwoliła nam się nie stresować. Po zakończeniu pierwszej części finału i krótkiej przerwie, podczas której obradowało jury, nadszedł czas na ogłoszenie wyników.
Rozpoczęło się ono od krótkiego występu szkolnego zespołu rockowego, potem pani Marzanna Miąsko, koordynator konkursu, poprosiła mnie o powtórzenie mojego wystąpienia, co bardzo mnie zaskoczyło. Już wtedy mogłem przeczuwać, że jury ogłosi mnie zwycięzcą konkursu, jednak ze względu na bardzo wysoki poziom innych prezentacji wciąż nie miałem pewności, nabrałem jej dopiero po ogłoszeniu werdyktu, w którym zostałem jednogłośnie uznany  zwycięzcą. Oprócz dyplomu i cennych nagród- kamerki internetowej i systemu operacyjnego Windows Vista ®, ufundowanych przez firmę Microsoft, otrzymałem także symboliczny ''Bilet do Parlamentu Europejskiego'' oraz prawo do udziału w wycieczce do Brukseli, którą ufundowało Biuro Poselskie Jerzego Buzka.
Konkurs na Prezentację Komputerową ''Nasze dziedzictwo'' był i jest dla mnie wielką przygodą, która zakończy się dopiero po powrocie z pięciodniowej wycieczki do Brukseli, na którą pojadę 18 kwietnia.
Jako zwycięzca niezmiernie cieszę się, że mogłem opowiadać właśnie o dziedzictwie kulturowym Siewierza i jego okolic.  Słowa uznania i gratulacji, że zachęciłem innych do odwiedzenia Siewierza upewniły mnie, że warto mówić o swojej MAŁEJ OJCZYŹNIE.

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych
Kółko historyczne