Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

Plan lekcji

Office 365 - Porady

Rada Rodziców

Dziennik elektroniczny

Biblioteka

RODO

Odwiedź nasz kanał na YouTube - ZSPWK PLAY

ImageDzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ma na celu zachęcenie młodzieży do bezpiecznego korzystania z sieci. W zeszłym roku wzięło w nim udział 56 państw. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu  jest organizowany przez wykonawców unijnego programu „Safer Internet”.
Głównym celem obchodów DBI jest przygotowywanie działań w szkołach, dzięki którym dzieci, młodzież i nauczyciele aktywnie pracują podczas organizowanych w całej Polsce zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych, konkursów oraz innych akcji, które będą trwać aż do końca lutego. 

W tym roku organizatorom DBI zależy na zwiększeniu aktywności zarówno uczniów, jak i nauczycieli podczas lokalnych, szkolnych działań związanych z bezpieczeństwem online. 
Każda szkoła może skorzystać z wielu materiałów edukacyjnych oraz wziąć udział w atrakcyjnych konkursach dotyczących e- bezpieczeństwa.W DBI najciekawsze jest to, że jest on świętem międzynarodowym... W lutym ruszy także kampania medialna przeciw cyberprzemocy. 
    Kilka porad jak bezpiecznie  korzystać z Internetu:
1. Zamiast prawdziwymi danymi, posługuj się pseudonimem - internetową ksywką/nickiem.
2. Nie podawaj nikomu adresu, ani nie wysyłaj zdjęć.
3. Zawsze sprawdzaj, czy informacje które znalazłeś są prawdziwe.
4. Zwracaj szczególną uwagę na załączniki w twojej poczcie - mogą zawierać wirusy.
5. Twoje hasło powinno być trudne do złamania, hasła typu 123 lub ania13 nie wystarczy, poprawne hasło to np. UwR762Olo, BaGuVi12X.
6. Zadbaj o zabezpieczenie twojego komputera przed wirusami. Nigdy nie wiesz, kto jest z drugiej strony”,  czyli o korzyściach, ale przede wszystkim zagrożeniach  związanych z Internetem.
 
            Korzyści płynące z korzystania z Internetu
1. Zdobywanie informacji.
2. Kontakt z innymi ludźmi, przyjaciółmi (gadu – gadu, e-mail, skype).
3. Wymiona poglądów.
4. Przesyłanie danych.
5. Zamawianie towarów, kupowanie np. www.allegro.pl
6. Opłacanie rachunków.
7. Wykonywanie wiele innych czynności, bez zbędnego marnowania czasu.
 
Zagrożenie związane z Internetem
1. Rozpowszechnianie nielegalnych treści.
2. Włamania sieciowe i zainfekowanie komputera programem wirusowym – żelazna zasada „NIE OTWIERAJ KORESPONDENCJI Z NIEZNANEGO ŹRÓDŁA” oraz  „UWAŻAJ Z NAWIĄZYWANIEM NOWYCH KONTAKTÓW”
3. Uzależnienie od Internetu – Internet  staje się pułapką, zwłaszcza dla osób nieśmiałych i bardzo wrażliwych. W Internecie mogą być kimś zupełnie innym niż w rzeczywistości, Internet daje im poczucie wyższości i własnej wartości. Nie ma to odniesienia do rzeczywistości, wiec pogłębia niechęć do realnego świata  w związku z tym uzależnienie od sieci staje się większe. Stałe przebywanie przy komputerze powoduje niską aktywność fizyczną, narasta niechęć do jakiegokolwiek wysiłku i przekonanie, że czas spędzony poza siecią jest czasem straconym.Internet, tak jak wszystko w życiu, ma swoje wady i zalety, natomiast to, jak zostanie wykorzystany,zależy w znacznym stopniu od nas.
OpracowanieKamil Kajdas, kółko dziennikarskie,kółko historyczne.