Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

Plan lekcji

Office 365 - Porady

Rada Rodziców

Dziennik elektroniczny

Biblioteka

RODO

Odwiedź nasz kanał na YouTube - ZSPWK PLAY

Pierwsza pomoc19 czerwca 2023 r. w naszej szkole w klasach: IIIa i IIIb odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadził je tata uczennicy klasy IIIb - aspirant Sebastian Jędruszek na co dzień pracujący jako strażak w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, ul. Wojewódzka 11.

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności.. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy.   Podczas zajęć dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia, obserwowały czynności ratownicze. Pan Sebastian zaprezentował dzieciom fantomy szkoleniowe oraz Automatyczny defibrylator zewnętrzny (Automated External Defibrillator), w skrócie AED, czyli urządzenie służące do przeprowadzenia defibrylacji u osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.  Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie oraz czynności ratownicze z użyciem defibrylatora AED. Dzieci  mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.

Panu Sebastianowi bardzo dziękujemy.