W czwartek 8 października 2015 roku, uczniowie klasy IIa,  IIb i  III z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych wyjechali na wycieczkę do Krakowa.

Plan wycieczki był bardzo bogaty. Trasa wycieczki obejmowała: - ulicę Floriańską wraz ze słynnym Barbakanem - Kościół św. Franciszka - Kościół Na Skałce - rynek Starego Miasta - Sukiennice - Ratusz - pomnik Adama Mickiewicza - Kościół Mariacki – Wawel i  Fabryka cukierków „Ciuciu”. Kraków – miasto królów, historyczne serce Polski, stał się w tym roku celem naszej wycieczki. Królewskie miasto przywitało nas serdecznie mnogością zabytków, niezwykłym klimatem i piękną słoneczną pogodą. Na początek wycieczki udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Rynek Główny zaprezentował nam piękne Sukiennice, w których mieszą się liczne kramy z różnorodnymi pamiątkami, dziełami rzemiosła artystycznego i biżuterią. Niedługo potem odwiedziliśmy kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się XV- wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. W Krakowie odnaleźliśmy także pomnik Adama Mickiewicza. Oprócz tego ujrzeliśmy jeszcze Ratusz, Bramę Floriańską, Wawel  i Barbakan. Byliśmy z wizytą w Collegium Maius – najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie o określonych godzinach można usłyszeć pieśń akademicką „Gaudeamus Igitur” wygrywaną przez zabytkowy zegar. Po mieście oprowadzała nas pani przewodnik, która pomagała nam odkrywać tajemnice legend krakowskich oraz niektórych obiektów, zwracając naszą uwagę na najciekawsze elementy. Często mijały nas dorożki konne, towarzyszyły nam też gołębie. Niebywałą atrakcją dla dzieci było zejście Smocza Jamą pod pomnik  Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem oraz zakup pamiątek. Spacer wzdłuż Bulwarów Wiślanych, a następnie uliczkami Krakowa, w tym słynną Franciszkańską, przy której znajduje się Okno Papieskie, klimatycznie zwieńczył naszą wycieczkę do siedziby polskich królów. Na ulicy Grodzkiej uczestniczyliśmy w pokazie produkcji cukierków. Fabryka cukierków „Ciuciu” jest najmniejszą produkcją ręcznego wytarzania cukierków i lizaków. Zapachy pobudzały nasz apetyt na słodycze, które mogliśmy skosztować w tej fabryce. Radości  nie było końca, ponieważ każde dziecko otrzymało na pamiątkę paczkę kolorowych i pysznych cukierków.  Późnym popołudniem, pełni wrażeń i wiadomości wróciliśmy do domów. Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń i już planujemy następną.

Uczniom w charakterze opiekunów towarzyszyły: Pani Anastazja Gajewska, Pani Monika Sułkowska, Pani Patrycja Wieczorek, Pani Ewa Kyrcz i Pani Dorota Bańdura.