W dniu 14.09.2012r uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych przystąpili do akcji Sprzątania Świata zorganizowanego pod tytułem „Kocham, lubię, szanuję … nie śmiecę ”, którą koordynowała i organizowała Fundacja Nasza Ziemia i Fundacja „Sprzątanie Świata – Polska”.

Hasło tegorocznej edycji miało zwrócić uwagę przede wszystkim na potrzebę ograniczania produkcji odpadów. Stanowi ona najważniejszy krok do rozwiązania problemu gór śmieci, które zasypują Polskę - nie tylko na składowiskach odpadów, ale i na dzikich wysypiskach. Celem tej akcji było podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Podobnie jak w latach ubiegłych rękawice i worki, do których zbierano odpady podczas akcji sprzątania, przekazała  Gmina Siewierz . Wszyscy uczniowie (zaangażowana cała szkoła) zbierali śmieci w najbardziej zanieczyszczonych miejscach Wojkowic Kościelnych. Zebrane podczas akcji odpady zostały odebrane przez Siewierskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Siewierzu.   Uczniowie wzięli również udział w organizowanych w tym dniu ogniskach klasowych. Ważne jest to, że udział w akcji „Sprzątanie świata” nie jest tylko jednorazowym działaniem lecz cyklicznie powtarzającym się co roku przedsięwzięciem, w którym bardzo chętnie uczestniczą uczniowie, nauczyciele Zespołu Szkolno Przedszkolnego. Z roku na rok rośnie liczba rodziców biorących udział w sprzątaniu świata lub wspomagających tę akcję.  Potrzeba edukacji dzieci i młodzieży w tym zakresie ciągle istnieje, ponieważ nadal znajdujemy śmieci w naszym najbliższym otoczeniu.