Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

Plan lekcji

Office 365 - Porady

Rada Rodziców

Dziennik elektroniczny

Biblioteka

RODO

By radość kolędy w sercach naszych była.

Wieczór Kolęd

16 września 2016 r. I my świat sprzątamy!!!

Sprzątanie Świata

Występy z okazji Gminnego Dnia Edukacji Narodowej.

Występy

Szukasz szkoły? Nasza szkoła jest dla Ciebie!!!

Nasza szkoła

Odwiedź nasz kanał na YouTube - ZSPWK PLAY

W dniach 24 – 25 września 2012 r. uczniowie klas IV, V, VI Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie wzięli udział w niecodziennej wycieczce do średniowiecznego Grodu Rycerskiego w Byczynie. Celem głównym wycieczki było przybliżenie bogatej historii, obyczajów, życia codziennego i kultury średniowiecza.

Gród znajduje się we wsi Biskupice, nad zalewem Brzózki. Po przekroczeniu progu drewnianej bramy przenieśliśmy się w odległe dla nas czasy. Gród zbudowany jest na wyspie i otoczony naturalną fosą.

Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy przywitani przez rycerzy i mnichów, którzy nas oprowadzili po grodzie oraz opowiedzieli interesujące historie z życia grodu. Mieliśmy okazję również obejrzeć prezentację multimedialną o średniowieczu.

Przez dwa dni braliśmy udział w zajęciach edukacyjnych m.in.: strzelanie z łuku, rzut toporem, nożami  i włócznią, ręczne czerpanie papieru, pisanie gęsim piórem, tkanie na deseczkach i krosienkach, biliśmy monetę . Zwiedziliśmy nocą  komnatę strachu.

Mogliśmy przymierzyć średniowieczne stroje, przez moment poczuliśmy się jak rycerze i księżniczki żyjące w średniowiecznych czasach. Wielu sprawiło to niesamowitą przyjemność założenia elementów zbroi rycerskiej oraz władanie średniowieczną zbroją. Wieczorem  piekliśmy kiełbaski , aby mieć siłę na  kąpiel w baliach z gorącą wodą pod rozgwieżdżonym niebem pod osłoną nocy. Około północy  wyruszyliśmy do lasu  na „test odwagi”, który polegał na przejściu do „grobu czarownicy”. Większość z nas podjęło to wyzwanie. Pozostali nasłuchiwali w grodzie przerażonych krzyków, gdyż w lesie tym roiło się od rozmaitych strachów – tak przynajmniej relacjonowali uczestnicy. „Test odwagi” wszyscy zaliczyli na szóstkę.

We wtorek rozegraliśmy średniowieczny turniej, szukaliśmy podzieleni w grypy skarbu Templariuszy oraz uczestniczyliśmy w zabawach plebejskich.

Spaliśmy w „gościńcu śpiącego rycerza”, w pokojach: Smok, Jednorożec, Ent, Gryf. Pomieszczenia noclegowe urządzone były również na styl średniowieczny, na podłogach leżały skóry, a zamiast szaf do naszej dyspozycji były drewniane kufry.

Uczestnicząc w rozmaitych zajęciach i zabawach rycerskich, przenieśliśmy się w realia średniowiecza i nikt nie tęsknił z nas za udogodnieniami i wynalazkami współczesnej cywilizacji. Niestety wszystko co dobre, kiedyś się kończy. We wtorek pożegnaliśmy się z opiekunami grodu oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Wyjazd był bardzo udany, mogliśmy poznać historię na żywo i przeżyć w grodzie dwa dni. Myślimy, że dla wielu z nas  była to dobra lekcja historii, a także tolerancji i życzliwości dla innych ludzi. Mamy nadzieję, że takich lekcji historii poprzez zabawę będzie przed nami jeszcze wiele... Ta wycieczka wzbogaciła nas o wiedzę na temat średniowiecza. Wszyscy wyczerpani, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu. Podsumowując jesteśmy z wycieczki bardzo zadowoleni, nikt z nas się nie nudził, a wycieczkę polecamy innym uczniom ponieważ jest to niesamowita przygoda z historią.

Opiekunami na wycieczce były nasze wychowawczynie – pani Sonia Borkowska, pani Wioletta Drygalak i pani Urszula Warmuz.


Red. kółko dziennikarskie i uczestnicy wycieczki