W dniu 4.10.2010r o godzinie 8.30 W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wojkowicach Kościelnych ogłoszono próbny alarm. Po sygnale dźwiękowym wszyscy uczniowie opuścili szkołę i zgromadzili się w miejscu zbiórki na placu szkolnym, nauczyciele zgodnie z instrukcją kierowali ewakuacją swoich podopiecznych.

Drugim punktem dnia był pokaz wozu bojowego straży pożarnej połączony z prezentacją sprzętu gaśniczego. Uczniowie z uwagą wsłuchiwali się opisy sprzętu zadawali pytania i przymierzali hełmy strażackie. Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz lania wody. Każdy uczeń miał szanse potrzymać urządzenie potocznie zwane „sikawką” i polać przez chwilkę wodę lub wsiąść do wozu strażackiego i poczuć się jak prawdziwy strażak.

Próbna ewakuacja szkoły jest elementem bezpieczeństwa przeciwpożarowego szkoły. W ramach przeprowadzonej ewakuacji uczniowie zapoznali się z drogami ewakuacyjnymi w szkole oraz z kierunkami i sposobami bezpiecznej ewakuacji. Sprawnie przeprowadzona ewakuacja gwarantuje bezpieczeństwo uczniów w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych.