Dnia 15 września 2010 r. odbyła się wyjazdowa lekcja fizyki pt.: „Osobliwości świata fizyki” na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Wyjazdy na tego rodzaju lekcję stały się już tradycją w naszej szkole i co roku przyciągają wielu chętnych. Tak też było i teraz. Wykłady odbywają się w salach audytoryjnych gdzie profesorowie z Uniwersytetu Śląskiego prezentują zaskakujące i ciekawe doświadczenia. ,,Osobliwości świata fizyki” ukazują niezwykłość zwykłych zjawisk, podpowiadają jak dostrzegać procesy zachodzące na wyciągnięciu ręki i co najważniejsze sprawiają, że dla wielu fizyka staje się pasją i zamiłowaniem.
Uczestnicy zajęć poznali odpowiedzi na pytania: O czym decydują zjawiska elektromagnetyczne, jaki wpływ na nasze życie ma zjawisko bezwładności, jakie prawa zjawiska rządzą akustyką?
Pierwszy cykl doświadczeń "Od Oersteda do lodówki magnetycznej" dotyczył magnetyzmu. Magnetyzm fascynował ludzkość od wieków. Dzisiaj wiemy już, że nierozerwalnie związany jest z elektrycznością, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że o kształcie świata decydują właśnie zjawiska elektromagnetyczne...
Uczestnicy wykładu "We władzy bezwładności" przekonali się, jak duży wpływ na nasze życie ma zjawisko bezwładności. Pojęcie bezwładności występuje w opisach wielu codziennych zjawisk. Wiąże się ono z ruchem, przyspieszeniem i z masą i ma większy wpływ na nasze życie niż na ogół sądzimy…
Ostatni z wykładów "Fizyka na pięciolinii" był okazją do zrozumienia prostych zjawisk i praw rządzących akustyką. Bogactwo dźwięków i tonów możliwych do wydobycia z różnych źródeł dźwięku jest olbrzymie. Zrozumienie kilku prostych zjawisk i praw rządzących akustyką bardzo ułatwia zorganizowanie tych dźwięków w coś więcej…
w muzykę…
Co roku wyjazd przyciąga wielu chętnych… i nie bez powodu! Eksperymenty, które możemy tam zobaczyć, a w niektórych nawet uczestniczyć, sprawiają, że fizyka przestaje być dla wielu tylko przedmiotem szkolnym, staje się nie lada frajdą!