W październiku i listopadzie 2024 odbywały się w naszych zerówkach w przedszkolu różne zajęcia związane z udziałem naszej placówki w programie organizowanym przez Państwowy Inspektorat Sanitarny dotyczący zaleceń plecaków szkolonych.
Dzieci uczestniczyły w różnych aktywnościach związanych z programem zarówno fizycznych, jak i artystycznych, plastycznych. Zostały przeprowadzone min również zajęcia praktyczne z wykorzystaniem plecaków, które miały na celu naukę samodzielnego i mądrego pakowania według zaleceń PIS.
Zalecenia dotyczące tornistrów szkolnych źródło informacji Państwowy Inspektorat Sanitarny
Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.
W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce – w pozycji siedzącej – dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6–9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebą ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji.
• Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan;
• Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku;
• Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów;
• Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia.
Lekki tornister
Zajęcia