Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Święty Andrzej jest patronem Szkocji oraz Grecji.
Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Pierwsza polska wzmianka literacka na ten temat pojawiła się w 1557 roku.
Kiedyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
W naszej szkole również kultywujemy tę wesołą tradycję. W tym roku szkolnym, 27 listopada, Samorząd Uczniowski zaprosił na zabawę andrzejkową uczniów i uczennice klas 1-3. Przedstawiciele Samorządu wraz z opiekunami przygotowali całą gamę ciekawych wróżb i zabaw tanecznych. Dzieci bawiły się doskonale, lejąc wosk, wróżąc z kart, losując imię swojego przyszłego ukochanego czy losując swój przyszły zawód. A zabawy taneczno-ruchowe wypełniły ich czas po brzegi. Ten dzień dzieci uznały za bardzo udany, dopytując, kiedy znowu będą mogli spotkać się w tak pięknej scenerii przy muzyce.