19 kwietnia przypadła 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Uczniowie naszej szkoły na lekcji historii włączyli się w akację społeczno-edukacyjną Żonkile organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".
„W tym roku szkolnym obchody 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim odbyły się w trudnym czasie, gdy za naszą granicą trwa wojna. Hasło tegorocznej akcji – „miłość”.
Uczniowie obejrzeli filmy, poszerzyli wiedzę nt. powstania w getcie warszawskim oraz wykonali żonkile.