W tym roku przypada 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Nasza szkoła włączyła się w projekt, który skierowany jest dla uczniów i nauczycieli – „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”. Uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wojkowicach Kościelnych na lekcji historii i godziny wychowawczej w ramach realizacji projektu obejrzeli film „Nie zabierajcie Mamy” i wystawę „Stan wojenny 1981-1983”.
Film dokumentalny „Nie zabierajcie Mamy” przedstawia nieopowiedziane do tej pory historie działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.). W filmie umieszczono wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie.
Wystawa „Stan wojenny 1981–1983” prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL, została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.
Głównym celem projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY” jest przygotowanie uczniów do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Natomiast nauczyciele uczestniczyli w konferencjach, które były zorganizowane przez Śląskiego Kuratora Oświaty przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach w ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY”: „Zdarzenia, które obudziły ducha wolności”, „Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Śląsko – Dąbrowskiego”, „Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność”.
Zadania realizowane były w dniach 11 – 29 październik 2021r. Koordynatorem projektu w szkole jest nauczyciel historii, Urszula Warmuz.