Kadr z filmu „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza z 1969 r., który opowiadał o rodzinie Basistów: jej ojciec wraz z siedmioma synami walczy w drugim powstaniu śląskim w 1920 r. / CAF / PAPPonad sto lat temu na Górnym Śląsku miały miejsce wydarzenia o ogromnym znaczeniu historycznym.

W cieniu tych zdarzeń toczyło się jednak zwykłe życie mieszkańców górnośląskich miast i miasteczek. Jak wtedy wyglądała tradycyjna śląska rodzina? Gdzie pracowali dorośli? W jakich warunkach dorastało młode pokolenie? – na te pytania i inne uczniowie dostali odpowiedź w trakcie warsztatów online „Obchody rocznicy Powstań Śląskich: filmowe obrazy śląskiej rodziny”. Inspirując się fragmentami twórczości filmowej Kazimierza Kutza, uczniowie zrekonstruowali życie codzienne Górnoślązaków. Zastanowili się również nad tym, co się zmieniło, a co pozostało z czasów naszych pradziadków i prababek.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły na lekcjach historii wzięli udział w warsztatach online przeprowadzonych przez Instytucję Filmową, SILESIA FILM w ramach Filmowych Podróży z Kinotkami.

Lekcję dla uczniów zorganizowała pani Urszula Warmuz.