W dniach 9 – 11 maja br. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wojkowicach Kościelnych wybrali się na wycieczkę do Gniezna – Biskupina – Kruszwicy – Poznania. Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Katedry Gnieźnieńskiej, najcenniejszego zabytku Gniezna położonego na Wzgórzu Lecha, gdzie spoczęło w 1000 roku ciało męczennika Świętego Wojciecha. Tutaj dokonywano również koronacji królewskich. Zobaczyliśmy Drzwi Gnieźnieńskie, najcenniejszy zabytek przedstawiający historię życia Świętego Wojciecha. Byliśmy w podziemiach Katedry i na tarasie widokowym na wieży, gdzie mogliśmy zobaczyć panoramę miasta. W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej zobaczyliśmy gromadzone przez wieki najcenniejsze przedmioty m.in. kielichy, puszki, monstrancje, pacyfikały, pierścienie biskupie oraz obrazy, niezliczone rzeźby i zabytkowe tkaniny. Następnie udaliśmy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie obejrzeliśmy eksponaty oraz filmy z tematyką początków państwa polskiego.
Drugiego dnia rozpoczęliśmy od Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Przenieśliśmy się do czasów najdawniejszych, odwiedziliśmy wioskę neolityczną z epoki kamienia, rekonstrukcje domów tzw. „długich domów” sprzed 6 tysięcy lat., wał obronny z wieżą i bramą, kulturę łużycką, wioskę wczesnopiastowską. Wzięliśmy udział w warsztatach – „Garnek na wynos? – warsztaty z lepienia naczyń z gliny” oraz „Od płacidła do monety – dzieje pieniądza”.
Po południu udaliśmy się do Kruszwicy, to piękna miejscowość na legendarnym jeziorem Gopło. Według legendy w Kruszwicy skrywał się pozbawiony władzy okrutny Popiel, który ostatecznie zginął w wieży na jeziornej wyspie, zjedzony przez myszy, stąd nazwa Mysia Wieża. To miejsce, które każdy Polak zna i powinien przynajmniej raz w życiu odwiedzić. Zwiedziliśmy również romańską kolegiatę. Na zakończenie dnia udaliśmy się na statek i odbyliśmy godzinny rejs po jeziorze Gopło.
Ostatniego dnia pojechaliśmy do Poznania. Zwiedzenie rozpoczęliśmy od wyspy zwanej Ostrów Tumski. Poznaliśmy historię początków państwa polskiego. Zwiedziliśmy katedrę i jej podziemia, obejrzeliśmy film i widzieliśmy miejsce pochówku pierwszych Piastów – Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Kolejnym etapem wycieczki był rynek poznański z jego największą atrakcją – koziołkami na wieży ratuszowej. Następnie obeszliśmy Stare Miasto i udaliśmy się na Wzgórze Przemysława. Pani przewodnik przybliżyła mam postać Ignacego Paderewskiego i powstania wielkopolskiego.
Warto dowiedzieć się więcej o dziejach własnego narodu u źródła, w miejscach tak niezwykłych, które było świadkiem nieraz epokowych wydarzeń. Prezentowane eksponaty zbierane przez wieki są częścią dziedzictwa naszego kraju i mówią więcej o jego przeszłości, niż niejeden szkolny podręcznik.
Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń, a to co zobaczyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy nauczycielom za zorganizowanie wycieczki i już z utęsknieniem czekamy na kolejną.
Opiekunami na wycieczce były panie – Urszula Warmuz, Katarzyna Reda, Wioletta Drygalak, Katarzyna Waluszczyk, Aneta Machura i Dorota Bańdura.
Koło dziennikarskie