1. OSP Wojkowice Kościelne, 2. Górnicze Zakłady Dolomitowe Siewierz, 3. Atelier Barbara Szuksztul - Lenarczyk Siewierz, 4. Sklep z odzieżą damską „Moda Moda”, Siewierz Rynek, 5. Sklep „Bielizna „Night Day”, Siewierz ul. Krakowska, 6. Studio Fryzur "Glamour", Siewierz ul. Krakowska, 7. Salon fryzjerski "Ewa" Rynek, Siewierz, 8. Salon fryzjer.-kosmetyczny „Emotion” Siewierz, 9. Zakład Fotograficzny „Foto –Kocot”, Siewierz, 10. Sklep motoryzacyjny „Auto Części”, Siewierz Rynek , 11. Sklep rowerowy „Bikesport”, Siewierz Rynek, 12. Zegarmistrz, Siewierz ul. Bytomska, 13. TUV NORD Polska Katowice, 14. Hurtownia Papiernicza „Biurowy Świat” Siewierz Rynek, 15. Restauracja MC Donalds Dąbrowa Górnicza POGORIA, 16. Restauracja KFC Dąbrowa Górnicza POGORIA, 17. Kino Helios Dąbrowa Górnicza Pogoria, 18. Centrum Formy Dąbrowa Górnicza, 19. Akademia Sportów Wodnych THREE WATHERS Sonia Borkowska, 20. Oriflame Pani Barbara Bąkowicz i Joanna Dzierżanowska z Boguchwałowic, 21. Koło Gospodyń Wiejskich „Wojkowiczanki” z Wojkowic Kościelnych, 22. Pani Maria Sobczyk - sołtys z Wojkowic Kościelnych, 23. Bar „Kebab” Wojkowice Kościelne, 24. Bar „Grześ” Popczyk Grzegorz i Zofia, 25. Gospodarstwo pstrągowe Zenon Jacek Kaleta w Wojkowicach Kościelnych, 26. Firma „ECODRUK” Paweł Pudo Wojkowice Kościelne, 27. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PRIMUS Brudzowice, 28. Kwiaciarnia „Frezja” Wojkowice Kościelne, 29. Elektronarzędzia Państwo Kakitek, 30. Hurtownia Papiernicza Sławomir Gwoździewicz, Siewierz, 31. Market „Czapla” Aneta Czapla z Wojkowic Kościelnych, 32. „EKOPIG” Wojkowice Kościelne, 33. Sklep ODIDO Adam Chyla Podwarpie, 34. Radny Naglik Mariusz, 35. Pracownicy i nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych, 36. Sklep Barczewski Janusz - Wojkowice Kościelne, 37. Bar „Pod Kołem” Małgorzata Pycia, 38. Salon Fryzjerski „EFECT” Pani Sylwia Bubel, 39. Państwo Słaboszewscy, 40. Piekarnia „Severiana” z Siewierza, 41. Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów z Wojkowic Kościelnych, 42. F.H.U DAMEX Tarnowskie Góry, 43. Firma Handlowa Henryk Milewski – Siewierz, 44. F.H.U „WULKAR” Rafał Knap, 45. Multiagencja Ubezpieczeniowa AXA z Czeladzi, 46. „Unitrans” - Wojkowice Kościelne Sławomir Kacperczyk, 47. Pan Jan Mucha Radny Powiatu Będzińskiego, 48. Aleksander Draus, 49. Teresa Wieczorek, 50. As Vending Sp. z o.o. Żory, 51. Urszula Bednarczyk – agent Pzu z Boguchwałowic, 52. Tadeusz Nikratowicz Wojkowice Kościelne. Oraz Wszystkim darczyńcom indywidualnym Serdecznie Dziękujemy

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

Plan lekcji

Office 365

Rada Rodziców

Dziennik elektroniczny

Biblioteka

RODO

Odwiedź nasz kanał na YouTube - ZSPWK PLAY

            8 stycznia 2018r. uczniowie Gimnazjum w Wojkowicach Kościelnych uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii w Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Wyjazd miał na celu zapoznanie uczniów z historią obozu zagłady w czasie II wojny światowej, w którym zginęło wiele niewinnych ludzi różnych narodowości, z historią którą znają tylko z lekcji. Jest to poniekąd tradycja szkoły, bowiem co roku gimnazjaliści jadą zwiedzić i oddać hołd ofiarom holokaustu. To lekcja patriotyzmu, pamięci o tych co odeszli oraz pokłonienia się i zadumy na największym cmentarzysku świata.

            Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu o wyzwoleniu więźniów w styczniu 1945 r. Następnie przekroczyliśmy bramę obozu, na której widniał napis „Arbeit mach frei” przez którą podczas II wojny światowej tysiące więźniów szło do niewolniczej pracy, a wracając bardzo często nieśli wyczerpanych, zmarłych z wysiłku czy chorych kolegów, dawały nastrój przygnębienia. Obraz obozu budził grozę, budynki ponumerowane, a wokół druty kolczaste. W ciszy i skupieniu słuchaliśmy przewodnika. Zobaczyliśmy liczne dokumenty, fotografie więźniów, rzeczy codziennego użytku, które znajdowały się za szybami, były to m.in. sterty butów, okularów, szczotek, walizek, ubrań, protez oraz włosy. W trakcie zwiedzania zobaczyliśmy atrapę ukazującą drogę skazańca do komory gazowej, puszki z cyklonem B, blok przeznaczony do kar, Ścianę Śmierci, krematorium.

            Następnie pojechaliśmy do Birkenau. Weszliśmy do kilku drewnianych baraków i przeraziliśmy się warunkami tam panującymi. Zbite piętrowe łóżka, jeden piec, brak sanitariów. Pomimo mrozu i wiatru nie odczuwaliśmy chłodu i zimna, myśląc o ofiarach nazizmu. Mogliśmy na własnej skórze poczuć piekło jakie przeszli tutaj ludzie w czasie II wojny światowej.

            Przez cały czas trwania zwiedzania oczami wyobraźni widzieliśmy i czuliśmy co się tutaj działo, jakie piekło zgotowali naziści niewinnym ludziom. Przechodziły nas dreszcze, na myśl o losach niewinnych i bezbronnych ofiar holokaustu. Czuliśmy ból, cierpienie umęczonych i zamordowanych w bestialski sposób ludzi. Każdy człowiek na świecie powinien poznać prawdę o tym miejscu, aby mieć świadomość, że „człowiek, człowiekowi zgotował ten los”.

            Na zakończenie zwiedzania przewodnik podziękowały nam, że byliśmy bardzo grzeczną i zdyscyplinowaną grupą, uważnie słuchaliśmy tego, co miał nam do powiedzenia. Mówił bardzo obrazowo, ciekawie i interesująco, więc każde jego słowo chłonęliśmy.

            Kolejnym punktem wycieczki były Wadowice, Dom Papieski Jana Pawła II, Kościół oraz zakup kremówek.

Wycieczka się skończyła, przeszła do historii, ale my nadal będziemy o niej pamiętać – była ona ważną lekcją w naszym życiu. Nasuwa się wniosek, oby to nigdy więcej się nie powtórzyło, gdyż życie ludzkie jest najwyższą wartością.

\