Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach…..

Cycero

Czytanie książek poszerza horyzonty myślowe i rozwija wyobraźnię.

Czytanie to świetne ćwiczenie dla naszego mózgu. W przeciwieństwie do bezmyślnego siedzenia przed telewizorem lub ekranem monitora czytanie wprawia w ruch nasz mózg i niejako karze mu myśleć. Dzięki temu poprawia się zdolność myślenia analitycznego, ćwiczone są mięśnie w mózgu. Podczas czytania starasz się skupić, zrozumieć i zapamiętać wiele rzeczy, odkrywasz nowe pojęcia i miejsca. Czytając powieść starasz się sobie wyobrazić miejsce, w którym rozgrywa się akcja, bohaterów, ich mimikę, zachowanie. Tworzysz w swojej głowie film. Oczy widzą litery, wyrazy, a mózg przemienia je w Twojej głowie na obraz. To niesamowicie pobudza mózg do działania. Dzięki temu więcej zapamiętujesz. Mózg wykorzystuje szare komórki, dzięki czemu osoby czytające zdają się mieć większą wiedzę, szybciej odnajdywać w różnych sytuacjach.

Od marca trwa akcja pt. „ Elita czyta”….uczniowie  mają za zadanie umieszczać w sali języka polskiego myśli tygodnia, które zapisują wcześniej w domu, podczas czytania książek.

Cytaty, zamieszczone na gazetce, skłaniają uczniów do refleksji nad własnym czytaniem książek .Oto niektóre z nich:

Czytanie tekstu zwiększa aktywność nerwową mózgu, który jednocześnie uczy się

i rozwija”.

„ Czytanie uczy głębiej odczuwać i przeżywać”.

„Czytanie pozwala być bliżej ludzi”.

„ Czytanie pozwala lepiej zrozumieć siebie, innych ludzi”.

„Czytanie sprawia, że więcej wiemy”.

Już pierwsze myśli zamieściły na gazetce Helena Kaceprczyk oraz Aleksandra  Stępień. Czekamy na dalsze cytaty pozostałych czytelników.

Koło czytelniczo-literackie