W przeddzień astronomicznej wiosny, 20 marca uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych postanowili obudzić wiosnę. W szkole było kolorowo, bowiem cała społeczność szkolna postanowiła się w tym w tym dniu przebrać na zielono. Kolory wiosenne zdominowały szkołę. Dziewczyny przebrane były w przepiękne Panie Wiosny.

W Panią Wiosnę wcieliły się  również dwie uczennice: Wiktoria i Patrycja, które jak śpiewa Marek Grechuta „Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi, wcześniej niż oczekiwałem … Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty...” zapukały do szkoły, sekretariatu i wszystkich klas, w roli Pani Wiosny. Społeczność szkolna przywitała nową porę roku w klasach. Natomiast o godzinie 9.00 wszystkie nastawione budziki w szkole budziły wiosnę do życia. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły – przedszkolaki, postanowili poszukać wiosny, wybierając się na spacer. Ten dzień był świetną okazją do zabawy. „Dzień Zielony – Budzimy Wiosnę”  zorganizowany został przez  Samorząd Uczniowski. W ramach tego projektu zorganizowano również akcję - „Kto przebrany, ten nie będzie pytany!”.

Następnie lekcje zostały przerwane, wszyscy uczniowie zgromadzili się na placu apelowym, za sprawą niezwykłego i niecodziennego zjawiska, które można było obejrzeć - mianowicie  częściowe zaćmienie Słońca. Przy pomocy zdjęć rentgenowskich, szkieł spawalniczych, okularów słonecznych wszyscy oglądali to niecodzienne zjawisko. Był to niesamowity widok, który uczniowie uwieczniali nie tylko na zdjęciach, ale również za pomocą kamer w telefonach. Zainteresowanie tym wydarzeniem było ogromne, wszyscy bowiem mieli wrażenie, że biorą udział w niezwykłej przygodzie astronomicznej, ponieważ kolejne częściowe zaćmienie słońca będzie widoczne dopiero za kilka lat, a całkowite zaćmienie w 2135 roku.

O tym, że Księżyc „spotka się” ze Słońcem uczniowie wiedzieli wcześniej, z lekcji przyrody i geografii (zostało im wszystko wyjaśnione). Doskonale przygotowani do zajęć   wzięli udział w niecodziennej lekcji astronomii. Przez prawie godzinę wszyscy oglądali zaćmienie Słońca. Wspólna obserwacja była ciekawą lekcją i wszystkim dostarczyła wielu wrażeń, a co najważniejsze, że 20 marca w naszej szkole był dniem wyjątkowym i każdy z uczniów będzie go długo pamiętał.

Kółko dziennikarskie ZSP Wojkowice Kościelne