WOJKO” wydawane jest od 1999 roku, ukazuje się co dwa miesiące, opisuje życie szkolne, reportaże, sprawozdania z uroczystości i wycieczek uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych, porusza aktualną tematykę, nie brakuje w nim wywiadów, porad, horoskopu, krzyżówek, łamigłówek, dowcipu itp. Do stałych stron należy m.in. kultura – książka, film, kulinaria. Zespół redakcyjny tworzą uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej oraz klas I – III Gimnazjum. Obecnie opiekunem gazetki jest p. Urszula Warmuz.

W I Zagłębiowskim Konkursie Gazetek Szkolnych „WOJKO” zajęło I miejsce. Konkurs został zorganizowany przez Gimnazjum nr 10 w Dąbrowie Górniczej, pod patronatem Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, przy wsparciu dziennikarzy „Wiadomości Zagłębia”, którzy oceniali efekty naszej pracy dziennikarskiej. Pod uwagę brano m.in. tematykę, teksty, szatę graficzną, przejrzystość, estetykę itp. „Taka formuła konkursu dla młodych dziennikarzy jest szansą na wzajemne poznanie się uczniów tworzących redakcje w różnych miastach naszego regionu, daje możliwość wymiany doświadczeń zarówno tym, którzy gazetki tworzą, a także nauczycielom, którzy opiekują się szkolnymi redakcjami” - podkreśla organizator konkursu.

25 marca 2014 r. nasz Zespół Redakcyjny został zaproszony na uroczystość wręczenia nagród, które odbyło się w Gimnazjum nr 10 w Dąbrowie Górniczej. Podczas ogłaszania wyników usłyszeliśmy wiele pochwał na temat naszej gazetki, m.in. za wartość merytoryczną, poziom artykułów oraz szatę graficzną. Otrzymaliśmy dyplom, statuetkę oraz nagrodę książkową. Jednak najbardziej ucieszyło nas zaproszenie do redakcji „Wiadomości Zagłębia” oraz na warsztaty do Wyższej Szkoły Humanitas.

Pierwszy konkurs, w którym uczestniczyliśmy i od razu sukces … Mamy nadzieję go za rok powtórzyć, cóż apetyt rośnie w miarę jedzenia ...

Po ogłoszeniu wyników miała miejsce konferencja prasowa. Nasze koleżanki Julka i Natalka zadawały pytania redaktor naczelnej „Wiadomości Zagłębia” Jadwidze Krzeszowiec oraz redaktor Mai Żukowskiej.

Na kółku dziennikarskim panuje miła i przyjazna atmosfera, możemy spokojnie doskonalić kuźnię dziennikarską. Poznajemy tajniki dziennikarskie, piszemy, wymieniamy się informacjami. Każdy z nas zajmuje się odpowiednią dziedziną, tematyką. W ten sposób pogłębiamy swoją wiedzę, rozwijamy umiejętność poprawnego pisania oraz mówienia.

Paulina Wędraszek

Red. „WOJKO”