24 pytania zamknięte i 6 pytań otwartych za łącznie 40 punktów – w tyle franciszkanom z dąbrowskiego klasztoru udało się zamknąć sprawdzenie wiedzy z życiorysu i duchowości św. Franciszka z Asyżu, który w tym roku był bohaterem corocznego konkursu "Wielkie osobowości Kościoła". Do rywalizacji zgłosiły się 72 osoby z gimnazjów i szkół średnich diecezji sosnowieckiej.

Konkurs odbył się w Zespole Szkół "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej w dniu 21.03.2014r. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IIIa Milena Chosta, Anna Godecka, Agnieszka Ryzińska.

Jak podkreśla organizatorka konkursu, p. Aneta Kępa-Bańka, wybór św. Franciszka na patrona konkursu chodził za organizatorami już w roku ubiegłym, więc opatrznościowe wydaje się, że właśnie teraz, kiedy dzięki papieżowi, który przybrał imię Biedaczyny z Asyżu, ideał franciszkański odżywa na nowo, młodzież została zaproszona do pochylenia się nad źródłami jego duchowości. Tym bardziej, że w dotychczasowych 6. edycjach młodzież pochylała się nad świętymi z XX wieku (ostatnio nad Matką Teresą z Kalkuty).

Aby odpowiedzieć na pytania młodzi musieli zapoznać się z wymaganą literaturą – "Życiorysem pierwszym Świętego Franciszka z Asyżu" autorstwa jego współbrata Tomasza z Celano, "Pieśnią słoneczną", słynnymi "Kwiatkami św. Franciszka" w przekładzie Leopolda Staffa czy książką o franciszkańskich inspiracjach ekologicznych.

"Święty to nie jest ktoś przypisany wyłącznie do swojej epoki, nie zamyka się go w przedziale dat urodzenia i śmierci. Święty to ktoś, kto przekracza pojęcie czasu – nie tylko dlatego, że żyje w bezczasowej rzeczywistości Bożej, ale także można go naśladować bez względu na epokę" – podkreśla z kolei zaproszony jako gość specjalny gwardian klasztoru o. franciszkanów w Krakowie, o. Zachariasz.

W krótki wystąpieniu do uczestników Ksiądz Biskup podkreślał, że w postaci św. Franciszka fascynuje go przede wszystkim to, że "nie mając środków materialnych, stawiając na ubóstwo, potrafił tyle dokonać i zmienić bieg historii. Nie zawsze środki materialne, tak doceniane we współczesnym świecie, są najlepszą drogą. Wedle logiki ludzkiej Franciszek nie miał możliwości nic osiągnąć" – przypomniał hierarcha. Wskazywał też, że dzięki kontemplacji i zachwytowi nad przyrodą Franciszek potrafił dotrzeć do Stwórcy.

Uczennica naszej szkoły Anna Godecka zajęła I miejsce wśród uczniów gimnazjum.

GRATULUJEMY