Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce początek obchodów to rok 1990. W tym roku obchody Dnia Ziemi są organizowane pod hasłem „Elektroodpady - proste zasady”.
W naszej szkole obchody tego dnia rozpoczęły się już 11.03. Dla całej szkoły zostały zorganizowane konkursy. Głównym celem tych konkursów było zdobycie wiedzy w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Uczniowie szkoły podstawowej przygotowali plakaty, a uczniowie gimnazjum prezentacje edukacyjnej. Wszystkie efekty prac uczniów zostały umieszczone na stronie szkoły. Pozatym wszyscy przygotowali w swoich salach gazetki informacyjne.
Temat segregacji, recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest ważnym z punktu widzenia ochrony środowiska problemem, normy prawne, które obowiązują od wejścia Polski do UE nakładają na nas obowiązki dotyczące elektroodpadów. Obowiązki te dotyczą producentów, importerów, sprzedawców oraz konsumentów i porządkują system zbierania, recyklingu i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Nakładają obowiązek zbierania 4 kg zużytego sprzętu rocznie na jednego mieszkańca, w 2011 w Polsce zebrano 3,55 kg, dla porównania w Norwegii aż 16 kg. Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem to - ochrona środowiska, troska o zdrowie i kondycję człowieka oraz oszczędność surowców naturalnych na produkcję nowych urządzeń. Istotny jest przekaz - zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to odpad niebezpieczny i jako taki, nie może być wyrzucany z innymi odpadami do śmietnika. Chcemy podczas Dnia Ziemi upowszechnić właściwe postępowanie z elektroodpadami, zachęcać do segregowania oraz poinformować o korzyściach z recyklingu i odzysku ZSEE; dlatego naszej szkole 19.04 została również zorganizowana zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W akcji tej zaangażowali się uczniowie naszej szkoły oraz mieszkańcy.
Elektro-odpady, tudzież elektrośmieci to różne sprzęty elektryczne i elektroniczne, które mogą być zepsute lub przestarzałe. Przykłady:
Telefony komórkowe, również stacjonarne,
Pralki, lodówki, nasze komputery,
Żarówki energooszczędne, świetlówki, oraz wiele, wiele innych przedmiotów codziennego użytku.
W gazecie przeczytałem kiedyś pewną instrukcję w przypadku rozbicia jakiejś żarówki. Wyglądało to tak:
Uważając na rozbitą żarówkę, ewakuować domowników. Otworzyć okna, by wywietrzyć pomieszczenie. Ostrożnie zgarnąć pozostałości po żarówce i umieścić w sterylnym (tak mi sie wydaje) woreczku. Należało potem wyrzucić je w jakimś specjalnym punkcie. Cóż takiego może być w jednej żarówce, że należy obchodzić się z nią jak saper z bombą zegarową? Otóż w elektro-odpadach znaleźć można masę niebezpiecznych substancji, które mogą zaszkodzić biednemu (nie chodzi mi o stan materialny) posiadaczowi takiej na przykład, rozbitej żarówki. Zamierzam je wymienić.
Chrom
Rtęć
Kadm
Ołów
Związki bromu
Freon (R-12)
Nikiel
Związki chemiczne (PCB)
Azbest
Choć część nazw nie brzmi tak złowieszczo jak azbest czy ołów, o których nawet ja wiem dość wiele. Ołowiane naboje/kule zostały wycofane z produkcji, ponieważ trafienie taką kulą powiedzmy, wrogiego żołnierza, było niehumanitarne. Nawet gdy pocisk ominie ważne narządy, lecz zostanie w środku, zacznie zatruwać organizm prowadząc, powiedzmy sobie szczerze, do śmierci. Azbest. Słyszałem kiedyś o tym, że jedziesz do USA pracować, wracasz, dostajesz masę pieniędzy za to, że podpisałeś, że tak się wyrażę, wyrok śmierci na własną osobę. Azbest, po dłuższej pracy z nim również wywołuje choroby niezbyt przyjemne dla naszego organizmu. Tak więc substancje wymienione wyżej nie są zbyt miłe dla nas. Zacznijmy od tego, że jeśli wyrzucimy takiego "elektrośmiecia" do kosza, złamiemy prawo. Segregowanie ich jest EKO, gdyż w ten sposób ratujemy środowisko. Jak je segregować?
W sklepie, gdy na przykład kupujemy nową lodówkę, a nie mamy co zrobić ze starą, możemy ją oddać na tak zwaną"wymianę".
Dostarczyć do Zakładu Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego „POLBLUME”.
Jak widać, jest wiele sposobów do segregowania elektro-odpadów. Myślę, że zobaczyliście ogrom problemu, jakim są elektrośmieci. Dziękuję za uwagę :) Bartosz Radziwonowicz