Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

Plan lekcji

Office 365 - Porady

Rada Rodziców

Dziennik elektroniczny

Biblioteka

RODO

Odwiedź nasz kanał na YouTube - ZSPWK PLAY

22 czerwca o godz. 17 mszą świętą w kościele parafialnym św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych,  odprawioną w intencji ludności wysiedlonej, wypędzonej 70 lat temu, poległej w czasie II wojny światowej, rozpoczęły się uroczystości   upamiętniające 70. rocznicę wysiedlenia i wywiezienia mieszkańców Wojkowic Kościelnych i okolic w głąb Niemiec oraz 10. rocznicę wmurowania na budynku szkoły tablicy upamiętniającej bolesną kartę historii naszej miejscowości.


Po zakończonym nabożeństwie jego uczestnicy przemaszerowali na plac szkolny, gdzie oddali hołd mieszkańcom Wojkowic Kościelnych i okolicznych wiosek, którzy w czerwcu 1942r. zostali wysiedleni,   wywiezieni do łagrów i na przymusowe roboty do Niemiec.

Centralnym punktem uroczystości na placu szkolnym było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary hitlerowskiego Planu Wschodniego. Kwiaty złożyli:

Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Pan Zdzisław Banaś wraz z zastępcą Panem Dariuszem Waluszczykiem oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej w Siewierzu Panią Barbarą Bochenek, Przedstawiciele Związku Kombatantów Polskich i Byłych Więźniów Politycznych, delegacja uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych.

Następnie zaproszeni goście udali się na drugą część uroczystości, które odbyły się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Wojkowicach Kościelnych.

Na sali gimnastycznej, przystrojonej w barwy narodowe, zaprezentowano część artystyczną, przygotowaną przez uczniów naszej szkoły. Pomiędzy przepiękną recytacją wierszy, a chwilą wzruszenia przy piosence, przeplatały się relacje świadków tych tragicznych wydarzeń spisane przez Pana Stefana Palucha w książce „Warężyn, Kuźnice i Wojkowice Kościelne- ofiary hitlerowskiego Planu Wschodniego”, a odczytane przez naszą młodzież. Całości dopełniała prezentacja przedstawiająca czasy II wojny światowej, fotografie ludzi wysiedlanych, transportowanych, prześladowanych przez Niemców. Spotkanie zakończyło się wymianą przeżyć, wspomnień uczestników tragicznych wydarzeń z 1942 roku, którzy przy filiżance herbaty i kawy mogli dzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami.

Spotkanie to pozwoliło wszystkim na chwilę zadumy i refleksji,  przybliżyło  los tych, którzy 70. lat temu musieli w pośpiechu opuszczać rodziny i Ojczyznę. Występ artystyczny spotkał się z uznaniem ze strony zaproszonych gości, wzruszył  i mamy nadzieję, że dostarczył wielu niezapomnianych przeżyć.