„Wśród zdarzeń historycznych szczególnie czczonych przez Polaków miejsce wyjątkowe zajmuje Dzień Odzyskania Niepodległości. 11 listopada to szczególna data w kalendarzu. Po 123 latach niewoli 11 listopada 1918 roku Polska wróciła na mapę świata. I choć dla nas, młodego pokolenia, to bardzo odległa przeszłość, to naszym patriotycznym obowiązkiem jest ,,pielęgnować przeszłość jak kwiaty”. Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, pozbawia się swych korzeni i wcześniej czy później umiera.

To na nas, młodym pokoleniu, spoczywa obowiązek budowania przyszłości. Jesteśmy przecież łącznikiem między przeszłością a przyszłością.”

Tymi słowami 11 listopada uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych rozpoczęli montaż słowno–muzyczny „Tam gdzie Polski Zmartwychwstanie” prezentowany podczas uroczystości odpustowych w kościele parafialnym. Tego samego dnia o godz. 1700 w Miejskim Domu Kultury w Siewierzu odbył się KONCERT DLA OJCZYZNY w wykonaniu naszych uczniów. Młodzież wyrażała wierszem i piosenką miłość do swojej Ojczyzny. Cały spektakl był dla wszystkich lekcją historii, pozwalającą na zadumę nad naszym patriotyzmem i polską tożsamością.

11 listopada 1918 roku -dziś, patrzymy na tę historyczną datę z patriotyczną refleksją nad przebytą drogą. Dylematów, których nie oszczędziła nam polska historia i nie szczędzi nam współczesność, nikt za nas i bez nas nie rozwiąże. To nasz obowiązek i odpowiedzialność naszego pokolenia, by wolność tak ciężko wywalczoną przez innych pielęgnować i strzec.”

Zdjęcia UMIG Siewierz