Młodzi ludzie – niepełnoletni – mają swoje zdanie i poglądy. Program „Młodzi  głosują” daje nam, uczniom możliwość wypowiedzenia się w ważnych dla naszego kraju sprawach. Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się do tej akcji przygotowując i przeprowadzając w szkole w okresie poprzedzającym  wybory parlamentarne działania edukacyjne na temat zasad i znaczenia udziału obywateli w wyborach demokratycznych.

Celem akcji „Młodzi głosują” jest zwiększenie udziału młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie do świadomego udziału w wyborach. Organizując w swojej szkole młodzieżowe wybory, zdobywamy wiedzę na temat uczestnictwa obywatelskiego, ordynacji wyborczych, uprawnień parlamentu, zdobywamy doświadczenie związane z aktywnością obywatelską i organizowaniem się dla dobra publicznego. Poznajemy w praktyce zasady i znaczenie wyboru.

„Młodzi głosują” są niezwykle interesującą lekcją demokracji.

Przygotowaliśmy gazetkę, plakaty, listy do głosowania, urnę wyborczą. Pilnowaliśmy by wszystko przebiegało zgodnie z ordynacją wyborczą. Wybory przebiegły bez zakłóceń, podliczyliśmy głosy, sporządziliśmy protokół wyborczy.

Wybory parlamentarne w ramach akcji „Młodzi głosują” odbyły się w naszej szkole 30 września 2011 r. Wybory zostały przygotowane i przeprowadzone przez uczniów klasy II gimnazjum uczęszczających na kółko aktywności obywatelskiej z panią Urszulą Warmuz.

Akcja "Młodzi głosują" jest częścią kampanii społecznej Kobiety na wybory! realizowanej przez koalicję organizacji pozarządowych "Masz głos, masz wybór".

Czy warto brać udział w wyborach? – naszym zdaniem tak. Dzięki udziałowi w wyborach wyrażamy swoje zdanie, dajemy poparcie dla partii i kandydata, którzy odpowiadają naszym wymaganiom i przekonaniom. Wybory potraktowaliśmy jako nasz obywatelski obowiązek, a chcąc stworzyć społeczeństwo obywatelskie nie wolno nam się uchylać od udziału w wyborach. Pamiętajmy, że każdy głos się liczy, czasem jeden głos decyduje o wynikach wyborów. Frekwencja w szkolnych wyborach parlamentarnych w ramach akcji „Młodzi głosują” wyniosła 88.76%.

red. kółko aktywności obywatelskiej – Alicja Czapla, Paulina Kania, Roksana Cyptor, Kinga Kopczyńska, Patrycja Pieróg