Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

Plan lekcji

Office 365 - Porady

Rada Rodziców

Dziennik elektroniczny

Biblioteka

RODO

Odwiedź nasz kanał na YouTube - ZSPWK PLAY

Listopad to czas zadumy i refleksji, odwiedzamy cmentarze. Co roku w tym okresie zapalamy znicze na grobach zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły. Włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”.

W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamięć o ludziach, biorących udział w tych wydarzeniach,   jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

W ramach akcji odwiedziliśmy cmentarz w Wojkowicach Kościelnych, groby osób zasłużonych dla naszej społeczności lokalnej, nauczycieli, pracowników i uczniów, zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty.

Uczniowie klasy VII i VIII podczas wycieczki (23.10.2019r.) nie zapomnieli o bohaterach wojennych,  oddali hołd poległym w czasie II wojny światowej pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W 60. rocznicę wysiedlenia została uroczyście wmurowana tablica na budynku szkolnym upamiętniająca bolesną kartę historii naszej miejscowości – „Plac tej szkoły był miejscem”,  gdzie 26 czerwca 1942 r. Hitlerowcy dokonali selekcji wysiedlonej ludności okolicznych wiosek. W 60. rocznicę – społeczeństwo”. Druga wojna światowa pozostawiła po sobie bolesne wspomnienia. Nie można zapomnieć o tragicznych losach Polaków w czasach II wojny światowej. Losy naszych przodków nie mogą pójść w niepamięć. O tej bolesnej rocznicy pamiętamy.

„Pierwsze podstawowe wysiedlenie miało miejsce 26 czerwca 1942 r., mieszkańcy zostali wypędzeni do obozów i w głąb Niemiec. Pod lufą karabinu, w ciągu 10 minut mogli zabrać tylko jeden tobołek podręczny. Na furmankach przewożono ich na punkt zborny, do szkoły w Wojkowicach Kościelnych, gdzie stłoczeni przez długie godziny czekali na dalszy nieznany im los. Dopiero późnym popołudniem powieziono ich na staję kolejową w Ząbkowicach, a stamtąd część do obozu przejściowego p.n. Polenlager nr 28 w Orzeszu i do obozu nr 93 w Gliwicach-Sobieszowie, a pozostałych do III Rzeszy. Wszystkich zniewolonych i głodujących przymuszano do darmowej pracy. Większość tych z obozu po kilku miesiącach też wywieziono do Niemiec, do przymusowej pracy u tamtejszych bauerów. Natomiast okazalsze domostwa w Wrężynie i Kuźnicach oraz Wojkowicach Kościelnych zajęli osiedleńcy niemieccy. Drugie wysiedlenie, uzupełniające miało miejsce w listopadzie 1942 r. Pojedynczych wysiedleń i przesiedleń dokonywano przez cały rok 1943 i 1944”. /Na postawie: Wrężyn, Kuźnice i Wojkowice Kościelne ofiary hitlerowskiego PLANU WSCHODNIEGO, Stefan A. Paluch/.

Akcję koordynował nauczyciel historii i Samorząd Szkolny.

Kółko dziennikarskie