piesek

Realizując plan innowacji pedagogicznej „Akademia ekologiczna” 22 września, a był to niestety ostatni dzień lata, udaliśmy się napieszą wycieczkę do Nadleśnictwa w Siewierzu. W wycieczce tej wzięliśmy udziałmy tj. uczniowie gimnazjum z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych oraz nasi koledzy z Zespołu Szkół w Siewierzu.

Wspólnie pokonaliśmy spory, kilkukilometrowy odcinek od szkoły w Siewierzu do Nadleśnictwa. Na miejscu przywitał nas pan leśniczy Jacek Sieradzki, który opowiadał o historii tego miejsca. Leśnicy chętnie opowiadali o swojej pracy i o lesie, o zasadach funkcjonowania ekosystemów leśnych i o tym jak różne funkcje pełnią obecnie lasy. Już dawno przestano patrzeć na las jak na skład drewna, gdyż funkcje pozaprodukcyjne lasów są w wielu przypadkach ważniejsze niż produkcja surowca drzewnego. Lasy chronią klimat, wody przed zanieczyszczeniem, a glebę przed erozją. Są osłoną dla miast, zieloną fabryką pochłaniającą dwutlenek węgla i produkującą tlen. Są w końcu miejscem wytchnienia, odpoczynku i rekreacji dla nas i milionów Polaków.

Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa miała zajęcia w terenie, natomiast druga grupa wsłuchiwała się w odgłosy lasu w Izbie Leśnej. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek na temat drzewa Cis. Rozpoznawaliśmy odgłosy zwierząt, m.in. odgłos rogacza przypominający szczekanie psa.  Dowiedzieliśmy się jakie zadanie pełni  straż leśna , ale przede wszystkim poznaliśmy  bioróżnorodność  lasu i gospodarki leśnej oraz jego wpływu na środowisko i klimat.

Kolejnym punktem programu było ognisko integracyjne, podczas którego piekliśmy kiełbaski i wymienialiśmy się spostrzeżeniami na temat wizyty w Izbie Leśnej.

Dzięki edukacji przyrodniczej prowadzonej w Nadleśnictwie Siewierz  możemy dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat ekologii. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to na nas, młodych ludziach spoczywa ogromne zadanie jakim jest  przełamanie groźnych stereotypów i przyzwyczajeń, które są zmorą leśników, takie jak wiosenne wypalanie traw czy zaśmiecanie lasów.