By radość kolędy w sercach naszych była.

Wieczór Kolęd

16 września 2016 r. I my świat sprzątamy!!!

Sprzątanie Świata

Występy z okazji Gminnego Dnia Edukacji Narodowej.

Występy

Szukasz szkoły? Nasza szkoła jest dla Ciebie!!!

Polak, Węgier- dwa bratanki!

Już od kilku lat, nasza szkoła prowadzi wymianę międzynarodową ze szkołą w Edeleny. W dniach od 14 do 18 marca 2011roku, kilkunastu uczniów z naszego gimnazjum wraz z nauczycielami udało się do krainy słynącej z ostrej papryki, czyli do Węgier.

Nad o hazam teteje teteje, rasalot o cinege cinege…

Melodia tej węgierskiej piosenki towarzyszyła nam przez całą podróż do Węgier. Nauczył nas jej pan tłumacz. Podróż, choć była długa, minęła nam na pogaduszkach i domysłach, jakie będą rodziny, u których zamieszkamy. Nareszcie wybiła godzina  16.00, kiedy dotarliśmy do Edeleny. Tam poznaliśmy uczniów tamtejszej szkoły, u których mieliśmy spać. Potem każdy z nas pojechał z rodzinami do domów. Nurtowało nas pytanie co to będzie?, Co to będzie…?

Ruszamy na podbój Węgier

Następnego ranka spotkaliśmy się przy pomniku, aby uczestniczyć w narodowym święcie Węgrów. Po uroczystości i złożeniu kwiatów przy pomniku, pojechaliśmy do  jaskini Aggtelek- chociaż ciekawe kształty zaskakiwały, to jednak nie czuliśmy się dobrze w towarzystwie nietoperzy. Kolejnego dnia zajęliśmy się rękodziełem. Węgierscy koledzy zadbali o to, aby pobudzić nasze artystyczne dusze - z kilku drucików wyczarowaliśmy kolorowy las drzewek. Potem udaliśmy się do skansenu, gdzie zobaczyliśmy najstarszą edeleńską chatę.

Kolejnego dnia Węgrzy przygotowali dla nas przedstawienie powitalne . Mieliśmy okazję obejrzeć tradycyjne tańce regionalne, a potem zatańczyć je na dyskotece. W czwartek wyruszyliśmy do najpiękniejszego miasta Węgier- Egeru. Zwiedzaliśmy tam zamek węgierskiego króla oraz katedrę. Zwieńczeniem tego dnia była wizyta w centrum handlowym, gdzie mogliśmy wydać nasze wszystkie forinty. W piątek nadszedł czas powrotu do Polski. Machając białą haftowaną chusteczką i wylewając morze łez, wsiedliśmy do autokaru.

Podczas tego pobytu na Węgrzech poznaliśmy wielu nowych ludzi, zawiązały się między nami przyjaźnie. Uczestniczenie w takich wymianach to wspaniałe doświadczenie, które na zawsze zostaje w pamięci.

Ola Ziętek, klasa III

kółko dziennikarskie