Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

Plan lekcji

Office 365 - Porady

Rada Rodziców

Dziennik elektroniczny

Biblioteka

RODO

Odwiedź nasz kanał na YouTube - ZSPWK PLAY

Uczniowie klasy VIA Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wojkowicach Kościelnych zdobyli II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym – „BYĆ JAK ONA – IRENA SENDLER”.

Celem konkursu była popularyzacja postaci Ireny Sendler, zainteresowanie uczniów historią bohaterki, która z narażeniem własnego życia uratowała 2500 dzieci. Jednym z zadań konkursu było przygotowanie portretu pani Ireny Sendler, który wykonała Marysia Mazurek. Uczniowie poznali biografię postaci oraz zasady, którymi kierowała się w życiu – „Każdemu, kto tonie, należy podać rękę!”, „Ludzi nie należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim jesteś człowiekiem …”.

W czasie II wojny światowej, narażając własne życie, uratowała, z pomocą osób takich jak ona, tysiące dzieci żydowskich. Wciąż powtarzała, że to za mało, że można było ocalić więcej – „Żałuję tylko jednej rzeczy – mogłam zrobić więcej. To uczucie żalu będzie mi towarzyszyć aż do momentu śmierci”. Za swoją heroiczną postawę otrzymała tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, a w Izraelu zasadziła drzewko oliwne w Ogrodzie Sprawiedliwych. Dla niej jednak najważniejszymi wyróżnieniami były: Order Uśmiechu, przyznawany przez dzieci oraz list od Ojca Świętego Jana Pawła II.  Do końca pozostała skromną osobą - „Ja tylko próbowałam żyć po ludzku. To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił”.

W Polsce zainteresowanie osobą Ireny Sendler wzrosło, kiedy odkryły ją cztery uczennice z amerykańskiej szkoły z Uniontown. To one, między innymi pisząc i wystawiając sztukę teatralną, zatytułowaną „Życie w słoiku” spowodowały, że prawda o bohaterstwie Ireny Sendler i liczbie uratowanych przez Nią dzieci została poznana najpierw w Stanach Zjednoczonych, a później w Polsce.

Nagrodą za zdobycie II miejsca w konkursie było 40% dofinansowanie do 7-dniowego pobytu w Zakopanem. Niestety, ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, nie mogliśmy skorzystać z nagrody. Całej klasie składamy gratulacje! Konkurs w szkole koordynował nauczyciel historii.

kółko historyczne