W związku z przywróceniem od 18 maja br. możliwości prowadzenia zajęć rewalidacyjnych, od 25 maja br. możliwości realizacji zajęć w przedszkolu, opiekuńczo-wychowawczych i dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, konsultacji na terenie szkoły dla uczniów klasy ósmej oraz od 1 czerwca br. konsultacji na terenie szkoły dla klas IV-VII, prosimy Państwa o zapoznanie się z Procedurami bezpieczeństwa obowiązującymi w placówce oraz pozostałą dokumentacją dot. zgłaszania dzieci/uczniów na wybrane zajęcia.

Oświadczenia do pobrania

Procedura bezpieczeństwa obowiązująca na terenie szkoły i przedszkola w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wojkowicach Kościelnych w związku z zagrożeniem COVID-19

Procedura postepowania na wypadek podejrzenia zakażenia u uczniów i wychowanków oraz pracowników obowiązująca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wojkowicach Kościelnych

 

Podstawy prawne:

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19 
  • Wytyczne GIS, MZ i MEN w związku z otwarciem przedszkoli, placówek oświatowych, przeprowadzeniem egzaminów oraz zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
  • Wytyczne CKE dotyczące organizacji i przeprowadzenia egzaminów w 2020 r.

 

I Postanowienia ogólne

  1. Od 18 maja br. dla zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, od 25 maja br. przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły podstawowe dla klasy I-III, uczniowie klas VIII (konsultacje), oraz od 1 czerwca br. szkoły podstawowe klasy IV - VII (konsultacje) z uwzględnieniem dat egzaminów zewnętrznych otwierane są przy uwzględnieniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i ministra zdrowia oraz po uzgodnieniu z organem prowadzącym.
  2. Ze względu na sytuację epidemiczną, w porozumieniu z organem prowadzącym, ustala się maksymalną liczebność grupy przedszkolnej/szkolnej do 12 dzieci, w szczególnych przypadkach, za zgodną organu prowadzącego liczbę tę można zwiększyć o 2 wychowanków (liczba dzieci/uczniów uzależniona jest od powierzchni sali).
  3. Ilość uczniów w salach w trakcie egzaminu uzależniona jest od powierzchni tej sali i wynosi 4 m2 na osobę przy zachowaniu 1,5 m odległości.
  4. O przyjęciu/odmowie przyjęcia dziecka do opieki przedszkolnej/szkolnej decyduje dyrektor uwzględniając następujące kryteria:
  • w pierwszej kolejności z opieki przedszkolnej powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu,
  • pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  1. Deklarację zgłoszenia dziecka do opieki przedszkolnej/szkolnej/udziału w konsultacjach w okresie od 25 maja 2020 r. zgłaszają jego rodzice/prawni opiekunowie poprzez wykorzystanie poczty elektronicznej pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. na trzy dni robocze wcześniej przed dniem udziału w zajęciach. Opieka ta jest organizowana w stosunku do dzieci będących aktualnymi wychowankami przedszkola, szkoły i zdrowych.
  2. Ustalone grupy dzieci przebywają w wyznaczonych i stałych salach.
  3. Uczniowie przychodzą do szkoły na konsultacje o wyznaczonych godzinach dla danej grupy po wcześniejszym poinformowaniu nauczyciela prowadzącego konsultacje (przynajmniej dzień przed konsultacjami poprzez aplikację Teams do godz. 15:00) oraz złożonej deklaracji i opuszczają placówkę po zakończeniu konsultacji.
  4. Uczniowie przebywający na konsultacjach nie grupują się na terenie szkoły przed i po konsultacjach.
  5. Konsultacje będą przeprowadzane w grupach do 12 osób z zachowaniem zasad: 4 m2 na osobę, zachowaniem 2m dystansu społecznego pomiędzy osobami i 1,5 m odstępu pomiędzy stolikami w Sali podczas konsultacji.
  6. Uczniowie biorący udział w konsultacjach mają obowiązek noszenia maseczki w trakcie przebywania na terenie placówki.
  7. W trakcie trwania zajęć/konsultacji jest zakaz pożyczania przyborów oraz podręczników.
  8. Na terenie placówki wyznaczono miejsce do izolacji, które stanowić będzie gabinet pielęgniarki. Miejsce to jest wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), będzie w nim można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych lub osobę podejrzaną o zakażenie.
  9. Dzieci, pod nadzorem nauczycieli, mogą korzystać z istniejących na terenie placówki placów zabaw i boisk. Sprzęt na placu zabaw podlegać będzie codziennej i systematycznej dezynfekcji. W przypadku, kiedy nie będzie możliwości codziennej dezynfekcji sprzętu na szkolnym placu zabaw lub boisku, zostaną one oznaczone taśmą i odpowiednio zabezpieczone przed dostępem i używaniem.
  10. Opiekę nad daną grupą wychowanków sprawuje, w miarę możliwości, jeden nauczyciel. Należy unikać rotacji nauczycieli podczas sprawowania opieki nad dziećmi.
  11. W przypadku choroby lub kwarantanny nauczyciela Dyrektor placówki, w porozumieniu z organem prowadzącym, wyznacza innego nauczyciela w celu realizowania zadań opiekuńczych w grupie.
  12. Nauczyciel nie może organizować wyjść poza teren placówki.
  13. Należy unikać większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.
  14. Z sal, w których odbywają się zajęcia zostają usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Jeśli nauczyciel do zajęć wykorzystuje przybory sportowe, np. piłki, skakanki, obręcze, powinny one być systematycznie dezynfekowane.
  15. Sala, w której organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę, jest wietrzona, nauczyciel prowadzi gimnastykę śródlekcyjną przy otwartych oknach.
  16. W salach, gdzie będą prowadzone zajęcia opiekuńcze, znajdują się numery telefonów do: organu prowadzącego, jednostki nadzoru pedagogicznego, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych. Dodatkowo nauczyciel ma przygotowane ścieżki szybkiej komunikacji z rodzicami.
  17. Aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę podczas pobytu w placówce, rodzic jest zobowiązany do przekazania dyrektorowi istotnych informacji o stanie zdrowia dziecka, a także być w stałym, możliwym do nawiązania, kontakcie z nauczycielem i dyrektorem.
  18. W czasie drogi z i do przedszkola/szkoły dziecko, które ukończyło 4 r.ż. jest zaopatrzone w osłonę twarzy i nosa i z niej korzysta.
  19. Do opieki oraz udziału w konsultacjach są przyjmowane wyłącznie dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych.
  20. Do przedszkola/szkoły nie powinny być posyłane dzieci, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji, a także w sytuacji, w której zachodzi podejrzenie kontaktu dziecka lub domowników z osobą zakażoną. W takiej sytuacji wszyscy domownicy muszą pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
  21. Do przedszkola/szkoły dziecko nie powinno zabierać żadnych dodatkowych przedmiotów, w tym: zabawek.
  22. Dyrektor przedszkola/szkoły wywiesza w widocznym miejscu w przedszkolu/szkoły instrukcję dotyczącą mycia rąk oraz inne zasady dotyczące higieny osobistej. Szczególnie w łazienkach i toaletach. Nauczyciele przeprowadzają z dziećmi rozmowy i instruują o szczególnych zasadach zachowania higieny.

 

II Szczególne zasady bezpieczeństwa higienicznego w placówce

 

  1. Do placówki opieki przedszkolnej i szkolnej nie wchodzą osoby z zewnątrz, poza przypadkami niezbędnie koniecznymi do jej funkcjonowania, z zachowaniem zasad szczególnej higieny i z zastosowaniem środków higieny osobistej.
  2. Rodzice/opiekunowie przyprowadzający dziecko do placówki przekazują i odbierają dziecko w drzwiach szatni przedszkola/szkoły.
  3. Przy wejściu do przedszkola/szkoły został umieszczony płyn do dezynfekcji rąk, wszystkie osoby dorosłe (z wyłączeniem personelu placówki), są zobligowane do korzystania z niego i dodatkowo ze środków ochrony osobistej (maseczek, rękawiczek).
  4. Uczniowie przychodzący na konsultacje poruszają się po szkole pojedynczo.
  5. Dyrektor placówki - wyznacza z personelu administracyjnego osobę do pomiaru temperatury dzieci przyprowadzanych do placówki oraz personelu placówki.
  6. W placówce będzie organizowane żywienie (o ile będzie taka potrzeba) wychowanków z zachowaniem następujących warunków bezpieczeństwa:
  • Placówka korzysta z wybranego, stałego dostawcy produktów spożywczych,
  • Wszystkie osoby z obsługi, a także osoby z zewnątrz (dostawcy), będą korzystali z umieszczonych przy wejściu do pomieszczeń zaplecza środków higieny (środków dezynfekcyjnych),
  • O ile będzie taka potrzeba, pracownicy będą zaopatrzeni w środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice.
  • spożywanie posiłków ma być organizowane w małych grupach, po każdej grupie ma się odbywać czyszczenie blatów, stołów i poręczy krzeseł,
  • Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze min. 600C lub wyparzać.
  1. Placówka gwarantuje szczególny nadzór nad realizacją prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.
  2. Nauczyciel pełniący opiekę nad dziećmi zwraca szczególną uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. Przed rozpoczęciem zajęć należy zorganizować dla podopiecznych pokaz właściwego mycia rąk i ich dezynfekcji.
  3. W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych są wywieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk.
  4. Na specjalnych spotkaniach z wszystkimi z pracownikami należy położyć szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych. Do placówki nie powinni przychodzić nauczyciele i inni pracownicy, którzy są chorzy.

 

III. Zasady postepowania na wypadek podejrzenia zakażenia u uczniów i wychowanków oraz pracowników

  1. W przypadku podejrzenia zakażenia wychowanków/uczniów nauczyciel opiekujący się grupą niezwłocznie podejmuje kroki w celu odizolowania dziecka od grupy, z zachowaniem wszelkich niezbędnych środków bezpieczeństwa. Jeśli nauczyciel ma w tym czasie zajęcia prosi o nadzór nad swoimi wychowankami nauczyciela z najbliższej sali lub osobę, która w tym momencie przebywa najbliżej, prosi o zorganizowanie opieki nad dziećmi. Nauczyciel sprawuje opiekę nad dzieckiem w wyznaczonym odizolowanym pomieszczeniu – gabinet pielęgniarki, z zachowaniem wszelkich dostępnych środków bezpieczeństwa (odzieży ochronnej, rękawic, maski, przyłbicy), do czasu przybycia rodziców/opiekunów lub służb medycznych.
  2. Rodzice są zobowiązaniu odebrać dziecko w ciągu 1 godziny od telefonu z przedszkola/szkoły.  Należy poinformować rodziców o konieczności skontaktowania się drogą telefoniczną z lekarzem pediatrą lub najbliższą stacją sanitarno- epidemiologiczną oraz konieczności pozostawienia dziecka w domu, niekontaktowania się z innymi członkami społeczności szkolnej. Rodzic jest zobowiązany do poinformowania Dyrektora placówki o diagnozie lekarskiej.
  1. W przypadku braku kontaktu z rodzicami/opiekunami dziecka Dyrektor może podjąć decyzję o zawiadomieniu służb medycznych i uzyskaniu odpowiedniego wsparcia z ich strony.
  2. W przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika przedszkola/szkoły Dyrektor podejmuje kroki w celu odizolowania pracownika od innych osób, z zachowaniem wszelkich niezbędnych środków bezpieczeństwa. Obowiązkiem dyrektora jest niedopuszczenie do pracy pracownika, który przejawia symptomy zakażenia.
  3. O każdym zachorowaniu lub jego podejrzeniu dyrektor przedszkola/szkoły zawiadamia organ prowadzący i kuratorium oświaty, a także stacje sanitarno-epidemiologiczną. Kolejne decyzje podejmuje w porozumieniu z w/w instytucjami.
  4. W przypadku stwierdzenia wystąpienia u dziecka, które korzystało w ostatnim czasie z opieki przedszkolnej/szkolnej, choroby zakaźnej (w tym covid19), rodzice/opiekunowie prawni dziecka zobowiązani są do poinformowania dyrektora placówki o zachorowaniu dziecka, celem zapobiegania rozpowszechniania się choroby i podjęcia odpowiednich działań.
  5. W przypadku, gdy uczeń lub pracownik placówki został skierowany do szpitala z podejrzeniem infekcji wywołanej przez koronawirusa, dyrektor tej placówki w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym i organem prowadzącym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na jeden dzień w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów.
  6. W przypadku, gdy osoba podejrzana o zakażenie wirusem zostaje skierowana do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność wirusa państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora placówki, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne.

Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą uczniowie i pracownicy powinna zostać podjęta w kontakcie ze służbami sanitarnymi, personelem szkoły, uczniem i jego opiekunami prawnymi. 

 

Ważne!

Działa infolinia narodowego funduszu zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia COVID19.

Informujemy, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów infekcji, dziecko zostanie w trybie natychmiastowym odesłane pod opiekę rodziców/opiekunów.

Prosimy być przygotowanym na tego typu sytuację.

Taka decyzja spowodowana jest troską o zdrowie wszystkich dzieci powierzonych naszej opiece. Jednocześnie prosimy o wykazanie troski nie tylko o swoje dziecko, ale również o inne dzieci i nieposyłanie zainfekowanego dziecka do przedszkola/szkoły.

 

https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-dla-przedszkoli

https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-gis-mz-i-men-dla-szkol-podstawowych

https://www.gov.pl/web/edukacja/dodatkowe-wytyczne-dla-dyrektorow-i-nauczycieli-opieka-uczniow-klas-1-3-i-organizacja-konsultacji-na-terenie-szkoly

https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-gis-mz-i-men

 

Oświadczenia:

https://www.zspwk.edu.pl/index.php/dokumenty/category/7-oswiadczenia