Coroczne wyjazdy na cykle doświadczeń zatytułowane „Osobliwości świata fizyki” stały się już tradycją naszej szkoły. Jednak tego roku „Osobliwości świata fizyki” obchodzą swoje ćwierćwiecze! Już od 25- ciu lat ukazują nam niezwykłość zwykłych zjawisk, podpowiadają nam jak dostrzegać procesy zachodzące na wyciągnięciu ręki i co najważniejsze sprawiają, że dla wielu fizyka staje się pasją i zamiłowaniem.


14 września, około godziny 9:00, uczniowie naszego gimnazjum wraz z opiekunami wyruszyli na Uniwersytet Śląski. Po dotarciu na miejsce ujrzeliśmy tłumy gimnazjalistów i licealistów, którzy również oczekiwali rozpoczęcia wykładów. Po chwili wyczekiwania ruszyliśmy w stronę pierwszej sali.

Pierwszy cykl doświadczeń dotyczył zjawiska rezonansu. Polega ono na przepływie energii drgań i możemy zaobserwować je praktycznie wszędzie: w nowoczesnej diagnostyce medycznej, analizując przyczyny katastrof budowlanych, podziwiając kolory, grając na gitarze, także nasz narząd słuchu jest swego rodzaju rezonansem!!! Mimo wielu niesamowitych doświadczeń, największą „furorę” wywołał krótki film ukazujący katastrofę budowlaną mostu Tacoma, który zawalił się właśnie przez zjawisko rezonansu, wywołane lekkim wiatrem!

Drugi cykl doświadczeń nosił tytuł; „Na skrzydłach fizyki” i dotyczył oczywiście latania. Dlaczego samolot, mimo swej monstrualnej masy, lata w powietrzu? Jak to się dzieje, że wichury potrafią zerwać dach? Na czym polega siła nośna? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźliśmy podczas tego pokazu. Choć latanie to wciąż najbezpieczniejszy sposób przemieszczania się, to i w przestworzach czyha na nas wiele niebezpieczeństw. Czasami nawet na lądzie nie możemy się czuć bezpiecznie przez zgubną siłę wiatru, której możliwości wielokrotnie nas zadziwiają.

Ostatni cykl poświęcony był optyce. Optyka to dział fizyki zajmujący się badaniem natury światła, prawami opisującymi jego emisję i rozchodzenie się. Mieliśmy szansę dostrzec zwykłe rzeczy z niezwykłej perspektywy, przykładem może być „pisanie w lustrze”. To proste doświadczenie można wykonać samemu, a efekty są niesamowicie zabawne! Należy wziąć kartkę papieru, długopis oraz lustro, następnie kartkę ustawić pod lustrem i cały czas patrząc w nie, napisać np. swoje imię. Ponadto mieliśmy okazję „pobawić” się światłem m. in. rozstrzepiając je stworzyliśmy laboratoryjną tęczę!

Co roku wyjazd przyciąga wielu chętnych… i nie bez powodu! Eksperymenty, które możemy tam zobaczyć, a w niektórych nawet uczestniczyć, sprawiają, że fizyka przestaje być dla wielu tylko przedmiotem szkolnym, staje się nie lada frajdą!