ImageGdy mówimy o narkotykach, zazwyczaj mamy na myśli środki nielegalne. Całą gamę tych substancji traktuje się jako złe i niedobre. W domyśle środki legalne określa się jako używki, która to nazwa sugeruje, że te substancje można używać i skoro są legalne to mamy nadzieję, że pewnie te środki nie są tak bardzo niebezpieczne. Jest to ogromna pomyłka.

Rozmawiając o narkotykach należy pamiętać, że ważne miejsce wśród wielu innych przedstawicieli tej grupy zajmuje nikotyna i alkohol. Alkohol i nikotyna są również narkotykami tyle, że legalnymi. Osoba uzależniona od jakiejś jednej substancji, nie zdając sobie z tego sprawy, ma również obniżoną tolerancję na inne środki psychoaktywne. Dlatego tak wielu narkomanów opuszczających ośrodki rehabilitacyjne, po jakimś czasie zostaje alkoholikami. Należy też pamiętać o tym, że ta zależność działa też w drugą stronę. Alkoholicy leczący się z nałogu są o wiele bardziej podatni na inne nałogi niż osoby nigdy od niczego nie uzależnione. Wielu narkomanów podejmujących leczenie wyznaje w czasie terapii, że przed sięgnięciem np. po heroinę, wiele lat nadużywało alkoholu. 
Najchętniej używane w Polsce narkotyki z grupy legalnych to: alkohol, nikotyna, kofeina, leki psychotropowe i antydepresyjne. Specjaliści alarmują, że około kilkaset dzieci dziennie rozpoczyna w Polsce palenie. Co drugie z nich umrze przedwcześnie właśnie z powodu papierosów. Po papierosy sięgają coraz młodsi. Dzieje się tak, bo młodzież patrzy na dorosłych, naśladuje ich. Ponadto młodzi ulegają reklamom, które niegdyś były skierowane tylko do osób starszych. 
Często nałogowe palenie i nałogowe picie alkoholu idą w parze. To mieszanka wybuchowa. Trudno z tymi dwoma nałogami dożyć sześćdziesiątki. Wódka z papierosami prowadzi do potęgowania się konsekwencji zdrowotnych. Na przykład rak jamy ustnej, przełyku, i krtani występuje prawie wyłącznie u palaczy, którzy nadużywają alkoholu. Substancję można nazwać odurzającą, nie tylko wtedy jak zmiana świadomości jest bardzo wyraźna. Wystarczy, że po zażyciu zmienia się jeden parametr funkcji życiowych, na przykład ciśnienie lub tętno, a tak jest po wypiciu kawy lub zapaleniu papierosa. Powyższe substancje są legalnymi narkotykami, a nikotyna jest największym mordercą ze wszystkich środków legalnych i nielegalnych. Alkohol natomiast zajmuje „zaszczytną” drugą pozycję. Inicjacja alkoholowa i tytoniowa w naszym kraju rozpoczyna się bardzo wcześnie, nawet obecnie poniżej 10 - tego roku życia. Narkotyki pojawiają się znacznie później tj. w wieku 13-14 lat. Kierunek poznawania i próbowania środków uzależniających kształtuje się zazwyczaj następująco: alkohol, papieros, narkotyki. 
Najbardziej rozpowszechnione w Polsce narkotyki z grupy nielegalnych to: marihuana, amfetamina, heroina, extasy, LSD, kokaina. Inne substancje służące do odurzenia, zarówno legalne i nielegalne rzadziej stosowane: psylocybina - występująca w niektórych grzybach, meskalina - występująca w niektórych odmianach kaktusów, metaamfetamina - będąca wzmocnioną amfetaminą, morfina, dolargan, kodeina z grupy opiatów, grupa halucynogenów, środki wziewne. Największe zainteresowanie środkami uzależniającymi przypada na wiek 13-15 lat, czyli okres gimnazjum. Spośród alkoholi najbardziej popularne jest piwo, tak szeroko reklamowane w naszej telewizji, natomiast wśród narkotyków to marihuana i amfetamina. Preferowanie przez młodzież środków odurzających, np. amfetaminy, prawdopodobnie można tłumaczyć niestety łatwością dostępu i coraz niższą ceną.  

Opracowała Hanna Urbańczyk