22 listopada 2011 r. uczniowie z kółka dziennikarskiego, wybrali się z opiekunami: panią Urszulą Warmuz i panią Ewą Kyrcz do rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach.
Z chęcią, przyjemnością i ciekawością skorzystaliśmy z zaproszenia dziennikarza radiowego w Katowicach, pana Marka Cieplińskiego. Jako młodzi dziennikarze, abiturienci sztuki dziennikarskiej mogliśmy zobaczyć jak to wszystko wygląda „od środka”, po drugiej stronie mikrofonu. Była to już nasza druga wizyta w radio, w tym roku szkolnym.
W październiku br. w Warszawie mieliśmy okazję zwiedzić Polskie Radio – Jedynkę. Poznaliśmy historię polskiego radia, pracę radiowca, zwiedziliśmy archiwa, gdzie mieszczą się wszystkie nagrywane audycje i programy, studia nagrań. Duże wrażenie zrobiło na nas studio emisyjne, gdzie zobaczyliśmy piosenkarkę Halinę Młynkową, z którą był przeprowadzany na żywo wywiad. Spore wrażenie zrobiło na nas studio Czwórka, tzw. „Radio z Wizją”. Jest to nowatorska propozycja Polskiego Radia, dzięki czemu można nie tylko słuchać, ale i oglądać Czwórkę. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda praca w dziennikarza radiowego, a zarazem telewizyjnego.

Natomiast naszą wizytę, podróż po „fabryce dźwięku” w Polskim Radio Katowice rozpoczęliśmy o godz. 10.00. Przywitał nas dziennikarz Marek Ciepliński, który zaprowadził nas do studia kameralnego, gdzie wprowadził w tajniki sztuki i pracy dziennikarskiej, byśmy mogli zrozumieć jak ważne jest słowo – mówione i pisane oraz na czym polega tworzenie dźwięku. Opowiedział nam kilka anegdot z życia pracy dziennikarza. Następnie zwiedzając budynek siedziby radia z wielkim zaciekawieniem wysłuchaliśmy historii jego powstania, przyglądając się galerii portretów dziennikarzy radiowych, pracujących w Radio Katowice. Widzieliśmy pokoje redakcyjne oraz studia emisyjne i nagraniowe, które wzbudziły największe zainteresowanie. Największe wrażenie zrobiło na nas studio główne, skąd program Radia Katowice nadawany był na żywo, akurat czytany był serwis informacyjny, dziennikarka profesjonalnie czytała kolejne informacje. Zobaczyliśmy bowiem twarze osób, które znamy wyłącznie z głosu oraz z anteny. 
Podsumowując wycieczki w Radio Katowice i w Warszawie możemy powiedzieć , że były one bardzo ciekawe, a przybliżona nam praca dziennikarza radiowego niezwykle interesująca i inspirująca. Przyglądając się pracy profesjonalistów, mogliśmy się wiele nauczyć, co na pewno wykorzystamy w naszych dziennikarskich eksperymentach.

Red. kółko dziennikarskie
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych