Plan lekcji

Office 365 - Porady

Rada Rodziców

Dziennik elektroniczny

Biblioteka

RODO

Odwiedź nasz kanał na YouTube - ZSPWK PLAY

HISTORIA WOJKOWIC KOŚCIELNYCH

 

Jedna z najstarszych miejscowości w gminie Siewierz. Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z 1325 roku, jednakże wg historyków wieś jest znacznie starsza, bowiem kościół może pochodzić z lat 1220 -1229, z czasów biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża. Początkowo wieś była własnością książęcą, później od 1380 roku stała się własnością szlachecką. Od 1730 do 1795 roku własność Kapituły Katedralnej Krakowskiej, później zabrana przez rząd pruski.

W średniowieczu nad Czarną Przemszą stały dwa młyny i karczma. Wieś wiele razy była palona i niszczona. Między innymi w XIII wieku przez Tatarów, w II połowie XV wieku przez śląskie oddziały zbrojne, a w XVII wieku przez Szwedów. W czasach Królestwa Polskiego własność rządowa. W okresie międzywojennym folwark administrowany przez sejmik będziński. Po wojnie powstała tu spółdzielnia produkcyjna Prawda.

Wojkowice Kościelne były siedzibą parafii od XIII wieku. Pierwsza wzmianka historyczna o szkole parafialnej pochodzi z 1598 roku. W 1864 roku Wojkowice stają się siedzibą gminy, a od 1866 roku sądu gminnego. Od 1977 roku
w granicach miasta i gminy Siewierz. Aktualnie znajdują się tu szkoła, biblioteka, apteka, ośrodek zdrowia, dom nauczyciela, remiza. W części południowej położona
jest kopalnia piasku, która obecnie przekształcana jest w przepiękny zalew wodny. Działa tu ochotnicza straż pożarna oraz koło gospodyń wiejskich.

Do Wojkowic Kościelnych należą Warężyn i Kuźnica Warężyńska oraz Podwarpie. Pierwsza wzmianka historyczna dotycząca Warężyna i Kuźnicy Warężyńskiej pochodzi z 1443 roku. Była tu granica celna Księstwa Siewierskiego. Wieś leżała na prawym wysokim brzegu Czarnej Przemszy, ale po pożarze w XV wieku została przeniesiona. Do 1790 własność proboszczów siewierskich, którzy mieli tu dwór i folwark. Pod koniec XVII wieku od strony południowo-wschodniej stała kuźnica żelazna, obok której powstała osada Kuźnica Waręska. Kuźnica Waręska zwana także Wielką zakupiona w 1730 roku przez biskupów siewierskich zmieniła później lokalizację. Powstały z niej trzy kolonie: Podleśna, Piaskowa i Kuźnica Warężyńska. Po roku 1790 Warężyn i Kuźnica Waręska stają się wsiami rządowymi do czasu kolonizacji w 1854 roku. Podwarpie natomiast jest jedną z najmłodszych miejscowości w ziemi siewierskiej. Powstała pod koniec XIX wieku na południowych stokach wzgórza Warpie, gdzie w wiekach średnich była kopalnia kruszcu.

LEGENDA WOJKOWICKA

 

Zwał Ezechiel Żmijewski i służył w oddziale powstańczym Kurowskiego w r. 1863. Urodził się w r. 1847 w Siewierzu, a przed 5 laty przebywał w tzw. "Prochowni" u krewniaka swego Romana Żmijewskiego. Spotkawszy się z nim usłyszałem od niego następującą historię, (którą zaliczyć muszę do legend, aż do chwili, gdy jakiś szczęśliwiec nie odkryje tego, co wspominany wyżej powstaniec zakopał).

"Było to panie w roku 1863. Dnia nie pamiętam, ale zdaje się było to letnią porą. Służyłem pod Kurowskim, byłem w bitwie pod Ojcowem, Miechowem i Włodowicami. Gdy nas rozbito pod Pankami, ja z kilku towarzyszami dopadłszy wozu, na którym znajdowała się kasa oddziału, puściliśmy się nocą w swoje strony, aby połączyć się z innym oddziałem, jaki po drodze napotkamy. Jechaliśmy tylko nocą, zaś w dzień kryliśmy się po lasach. W trzecią noc, pamiętam jak dziś, dotarliśmy do karczmy Sucha, stojącej na skraju lasu obok Boguchwałowic. Tu dowiedzieliśmy się, że w Siewierzu stoją Moskale. Nie namyślając się wiele, nawróciliśmy z drogi Mierzęcickiej na Przeczycką , gdzie obok kapliczki, co stała blisko młyna, przejechaliśmy rzeką, kierując się na Wojkowice Kościelne. Za dobrą godzinę już znaleźliśmy się przy kościele wojkowickim. Lecz tu się zaczęło niepowodzenie. Pragnąc dać wypoczynek koniom, przystanęliśmy na chwile . nie upłynął ani jeden pacierz, gdy posłyszeliśmy na drodze tęten koni. To kozacy nadjeżdżali. Niebezpieczeństwo było wielkie, trzeba było zmykać. Pozostawiwszy wóz z końmi, chwyciliśmy we dwoje skrzynke, w której było sporo rubli złotych i srebrnych i puściliśmy się prawie biegiem drogą na Ujejscy. Biegliśmy tak ze trzy pacierze, gdy nagle posłyszeliśmy z tyłu za sobą we wsi ogromną wrzawę. Wiedząc co nas czeka, postanowiliśmy kasę zakopać. Jak postanowiliśmy tak też zrobiliśmy. Tuż pod lasem na Pierkowiźnie

(prawdopodobnie tzw. Pierkowskie Wojkowickie ) obok mostku na strumieniu, stał nad drogą krzyż (poprzez drogę do Ujejsca przepływały dawniej cztery strumienie na których były ztery mostki z dylów. Krzyż o którym mowa, widniał przed czwartym mostkiem w stronę Ujejsca ). Wykopaliśmy pod krzyżem niewielką ale dość głęboką jamę i tam wrzuciliśmy skrzyneczkę z pieniędzmi. Po zakopaniu jej i przykryciu miejsca gałęziami, w pięciu zeszliśmy z drogi polami przez Malinowice, Rogożnik
i Dobieszowice doszliśmy na Wesołą przebywszy Brynicę uciekaliśmy do Bytomia.

Od tego czasu pieniądze te leżą tam pod krzyżem, a choć czasem przychodzi człowiekowi ochota iść pod krzyż i odszukać je, to jednak wzdryga się bo przecie przysięgaliśmy między sobą że je żaden nie ruszy. I dziś choć musze rękę poproszonem wyciągnąć, to tam nie idę, bo to nie moje. Panu pierwszemu tym mówię, ale przecie pan tam nie pójdzie szukać, a choćby poszedł to i co ? Znajdzie niech mu idzie na zdrowie !”

 

Zapewniłem staruszka że nie jestem poszukiwaczem skarbów a tym bardziej powstańczych. Pożegnawszy się z nim i obdarzywszy czem mogłem, odeszłam w stronę Zawiercia , a on powstaniec z torbą żebraczą na plecach podpierając się kosturem w stronę Ogrodzieńca.

Od twardy człek ! Woli żebrać jak złamać przysięgę żołnierską, boć przecież mógłby zakopaną kasę odnaleźć, o ile jeszcze spoczywa na miejscu.

HISTORIA SZKOŁY

XVI-XVII wiek powstaje szkola parafialna, która przysposabia chlopców do potrzeb kościelnych. Wladze nad szkoła sprawuje pleban.

1598 rok - szkoła przestaje funkcjonować, zajmują ją heretycy na czele z miejscowym dziedzicem Wacławem Twardawą. Przez wiele lat nie istnieje nauczanie.

1821 rok - ludność Wojkowic Kościelnych, Warężyna i Kuźnicy zawiązują Towarzystwo Szkółek Elementarnych, domagajac sie szkoły dla dzieci. Na przeciw tym postulatom wychodzi ksiadz Michalski, oddajac na potrzeby szkoły starą wikariatkę. Do szkoły uczeszczało wówczas 39 chłopców i 26 dziewcząt. Czas nauki trwal od św. Marcina do św. Wojciecha. Nauczycielem był Jakub Kaliciński, który wcześniej przez 13 lat sprawował funkcję ekonoma.

1869 rok- wybudowano drewnianą szkołę staraniem wójta Łukasza Cieplińskiego. Składala się ona z jednej izby lekcyjnej i pokoju z kuchnią dla nauczyciela.

1871 rok - obowiązkowo wprowadzono nauke pisania i czytania po rosyjsku

1885 rok - nauczyciele pracujący w szkole byli mianowani.

1935 rok - staraniem Sejmiku w Będzinie wybudowano nowoczesną dwupietrową szkołę na miejscu starej karczmy i oddano do użytku w 1938 roku. Kierownikiem zostal Wladyslaw Szafruga. Szkoła posiadała 6 izb lekcyjnych, 3 izby pomocnicze i 5 mieszkalnych dla nauczycieli.

Luty 1939 rok - w szkołe było 368 uczniów.

1944 rok - zamknieto Szkołe Podstawowa dla dzieci polskich. Nowy rok szkolny nie rozpoczął się, ponieważ pomieszczenia szkolne wykorzystano na potrzeby wojska. Parter i pierwsze piętro zajmowała kopalnia Grodziec i pracownicy zatrudnieni przez hitlerowców przymusowo przy pracach fortyfikacyjnych, a drugie pietro zajmowała radiostacja niemiecka. Dzieci polskie rozpoczeły nauke dopiero w nowym roku po zwycieskim zakonczeniu wojny.

1965 rok - rozpoczeto rozbudowę tej szkoły z 1938 roku. Powstała dwupietrowa szkoła podstawowa z sala gimnastyczna, która istnieje do obecnej chwili. Do szkoły tej uczeszczaja dzieci z okolicznych wiosek całej gromady wojkowickiej. Mieści sie tu równiez przedszkole oraz gimnazjum. Jak w każdej szkole tak i u nas rozpoczyna sie i dobiega kolejny rok szkolny. Co roku witamy pierwszoklasistów, a żegnamy absolwentów. Wszyscy staramy się o dobre imię naszej placówki. I dlatego Misją naszej szkoly jest:


"NASZA SZKOŁA TO SZKOŁA DLA CIEBIE..."

Obecnie młodzież szkolna kultywuje tradycję, obyczaje i obrzędy naszego środowiska biorąc udział w organizowanych apelach, akademiach i imprezach z okazji państwowych rocznic i swiąt. Chcemy zachowac pamiec o najważniejszych wydarzeniach naszej małej ojczyzny i przekazać je nastepnym pokoleniom.