Nowy rok szkolny … to nowe wycieczki klasowe. Tym razem uczniowie klasy IV, V i VI Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wojkowicach Kościelnych wybrali się na wycieczkę, by zwiedzić najciekawsze miejsca ziemi świętokrzyskiej.

Pierwszym miejscem, do którego uczniowie się wybrali było Centrum Leonardo da Vinci. Tutaj uczniowie zwiedzali, przeprowadzali eksperymenty i doświadczenia naukowe poznając tajemnice przyrody i ludzkiego organizmu. Wykonane doświadczenia utrwaliły wiedzę i przyniosły wszystkim wiele satysfakcji. Każdy znalazł tam coś dla siebie, dotknął, doświadczył, ułożył, zaobserwował, sprawdził i zapamiętał. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem wynalazków Leonarda da Vinci, wszechstronnie wykształconego „człowieka renesansu”.

Następnie uczniowie udali się do serca ziemi świętokrzyskiej, czyli do Kielc. Spacerowali po Rynku, tzw. „starówce kieleckiej”. Zobaczyli również Wzgórze Zamkowe i Pałac Biskupów Krakowskich.

Kraina zabawek – Muzeum Zabawy i Zabawek, to kolejny punkt programu wycieczki. Muzeum posiada ogromną kolekcję zabawek zarówno tych historycznych, jak i współczesnych. Uczniowie mogli podziwiać różne zabawki- najwięcej emocji wzbudzały zabawki, którymi bawili się ich rodzice, dziadkowie, pradziadkowie i prapradziadkowie… Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach – „W co bym się bawił, gdybym urodził się 40 lat temu?”. W trakcie zajęć wszyscy poznali kilka najpopularniejszych gier i zabaw oraz samodzielnie wykonali grę „zrób to sam”, w którą następnie zagrali.

Ostatnim punktem wycieczki był Zamek w Chęcinach. Malownicze przejście na wzgórze zamkowe, spacer po dziedzińcach zamkowych, wejście na wieże, z których uczniowie mogli zobaczyć przepiękną panoramę Kielc i Gór Świętokrzyskich. Oczywiście nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć w strojach z epoki rycerstwa i zakupu pamiątek.

Wycieczka miała charakter dydaktyczny i bardzo wszystkim się podobała. Uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę z wielu dziedzin nauki i rozwinąć swoje zainteresowania.

„Polecamy wszystkim ziemię kielecką i świętokrzyską. Naprawdę warto poznać i zwiedzić ten malowniczy region Polski” – uczestnicy wycieczki z opiekunami panią Urszulą Warmuz, panią Urszulą Pałuchą, panią Katarzyną Redą, panią Małgorzatą Sikorą, panem Radosławem Kurkowskim.

red. kółko dziennikarskie