W dniach 29.05.- 12.06.2016 klasa III SP przebywała na Zielonej Szkole. Celem wyjazdu było kształtowanie wśród uczniów higienicznego trybu życia poprzez zdrowe odżywianie i korzystanie z dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu. Zielona Szkoła  ma spełniać określone cele dydaktyczno – wychowawcze i integracyjne. Uczenie się przez „przeżywanie” przynosi większe efekty, niż nauka w szkolnej ławce, dlatego w tym roku szkolnym wyjechaliśmy do nadmorskiej miejscowości – Sianożęty. Dzięki temu nasi uczniowie mieli szansę bezpośredniego poznawania nadmorskiej przyrody. W spełnieniu marzeń względem naszego wyjazdu, pomógł nam Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który dofinansował do każdego ucznia kwotę 170 zł. lub 400 zł. w zależności od dochodu w rodzinie, za co uczniowie są bardzo wdzięczni.

Nasze miejsce zakwaterowania to Dom Wczasowy „Nadmorski Raj – Wrzos” w Sianożętach. W ramach Zielonej Szkoły odbywały się następujące imprezy okolicznościowe i wycieczki turystyczne:

• piesze wycieczki wzdłuż wybrzeża oraz najbliższej okolicy,
  • gry i zabawy na plaży, placach zabaw i boiskach sportowych na terenie ośrodka wypoczynkowego,
  • wycieczka autokarowa do Kołobrzegu, połączona z rejsem statkiem oraz z Piracką przygodą,
  • wycieczka autokarowa do Jarosławca – zwiedzanie Muzeum Bursztynu, Chaty Rybaka,
  • wycieczka do Darłowa i Darłówka – płynięcie tramwajem wodnym,
  • wycieczka do Zieleniewa – zwiedzanie Wioski indiańskiej oraz Miasteczka kowbojskiego,
  • przejażdżki na gokartach,
  • zwiedzanie Ustronia Morskiego oraz zabawy w Parku wodnym „Helios”
  • Dzień Dziecka,
  • ogniska z pieczeniem kiełbasek,
  • dyskoteki.

Program zielonej szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Uczniowie podczas pieszych wędrówek mieli okazję poznać malowniczo położone miejscowości nad morzem. Oprócz codziennych zajęć dydaktycznych uczestniczyły w licznych konkursach i turniejach sportowych. Pobyt na Zielonej Szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Każdy uczeń miał szansę pokazania się z jak najlepszej strony, gdyż zadania, które przed nim stawiali nauczyciele, były dostosowane do jego  możliwości. Dzieci, które wyjechały uczyły się samodzielności, samokontroli i samooceny, poznawały słabe i mocne strony swojej działalności.

Czas minął bardzo szybko, do domu wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem pamiątek i miłych wspomnień.

Opiekunowie Zielonej Szkoły – p. Anastazja Gajewska i p. Ewa Kyrcz

Więcej zdjęć...