Dziennik elektroniczny

Biblioteka

RODO

Odwiedź nasz kanał na YouTube - ZSPWK PLAY

W dniach 17-18 marca 2009 nasza szkoła była organizatorem Rejonowego Turnieju Szachowego. Brali w nim udział uczniowie szkół podstawowych (po 6 drużyn w kategorii dziewcząt i chłopców) i gimnazjów (kategoria dziewcząt i chłopców).

17 marca do rywalizacji przystąpiły szkoły podstawowe. Uczestnikami były szkoły, które zdobyły pierwsze trzy miejsca w powiecie będzińskim i mieście Dąbrowa Górnicza. Były to: w kategorii dziewcząt SP 6 Będzin, SP 21 Dąbrowa Górnicza, SP 5 Dąbrowa Górnicza, SP 2 Dąbrowa Górnicza, SP 2 Czeladź oraz reprezentantki naszej gminy Szkoła Podstawowa z Żelisławic (Klaudia Rucińska i Maria Bijak) pod opieką p. Eli Rucińskiej; w kategorii chłopców do zmagań przystąpiły dwie szkoły z Będzina (SP 2 i SP 6), dwie z Dąbrowy Górniczej (SP 21 i ZSM) oraz SP 2 Czeladź niestety w tej kategorii zabrakło reprezentantów naszej gminy. Zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców rywalizacja była bardzo zacięta o czym świadczyły niewielkie różnice punktowe pomiędzy szkołami na koniec zawodów. W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce i awans do finałów wojewódzkich uzyskały uczennice z SP 2 Czeladź, drugie miejsce SP5 Dąbrowa Górnicza, miejsce trzecie zgarnęły „nasze” uczennice z Żelisławic. Zdobywając tyle samo pkt co dziewczyny z miejsca drugiego, jednak indywidualnie miały niżej sklasyfikowaną najlepszą zawodniczkę z drużyny, dlatego zajęły miejsce trzecie. W kategorii chłopców kolejność była następująca. Miejsce I - SP 2 Dąbrowa Górnicza, miejsce II – SP 6 Będzin, miejsce trzecie – SP 2 Czeladź.

18 marca do zawodów przystąpili uczniowie gimnazjów. W kategorii dziewcząt: G4 Będzin, G1 Będzin, G7 Dąbrowa Górnicza, G4 Dąbrowa Górnicza, G10 Dąbrowa Górnicza oraz dziewczęta z Żelisławic Martyna i Sylwia Syrek pod opieką p. Dariusza Guzego. W kategorii chłopców: gimnazjum nr 4, 6 i 10 z Dąbrowy Górniczej, G4 z Będzina, G1 z Czeladzi oraz gospodarze turnieju gimnazjum z Wojkowic Kościelnych w osobach Gracjana Sikory i Dawida Kośmidera pod opieką p. Krzysztofa Wypióra. W kategorii dziewcząt rywalizacja była dość wyrównana. Ostatecznie na pierwszym miejscu uplasowały się uczennice z G10 Dąbrowa Górnicza, miejsce drugie po zaciętej walce zdobyły dziewczęta naszej gminy z ZSP Zelisławice, miejsce trzecie zajęły uczennice z G7 Dąbrowa Górnicza. Oprócz tego III miejsce indywidualnie zdobyła Sylwia Syrek z Żelisławic. Zupełnie inaczej układały się losy w kategorii chłopców. Uczniowie z Wojkowic Kościelnych okazali się mało gościnni i zdeklasowali swoich rywali. Tylko pierwsze trzy rundy mogły dawać jakiekolwiek nadzieje przeciwnikom. Jednak następne nie dawały już złudzeń, kto jest najlepszy na tych zawodach. Świadczyć o tym może niespotykana przewaga punktowa z jaką wygrali uczniowie z Wojkowic Kościelnych. Sam Gracjan Sikora zdobył tyle samo punktów co cała drużyna, która zdobyła II miejsce (G6 Dąbrowa Górnicza). Do tego swoje punkty dorzucił Dawid Kośmider i już nic nie mogło odebrać naszym uczniom upragnionego awansu do finału wojewódzkiego w Rybniku. Wielkie brawa dla tych chłopców ponieważ zaprezentowali naprawdę duże umiejętności. Trzecie miejsce na tych zawodach zdobyli uczniowie z G4 Dąbrowa Górnicza. Indywidualnie Gracjan Sikora był oczywiście pierwszy, możnaby go nazwać szachowym Michaelem Schumacherem, ponieważ tak jak on, jest niedościgniony dla swoich przeciwników. Dawid Kośmider był trzeci mając taką samą liczbę punktów jak zawodnik z miejsca drugiego w bezpośrednim pojedynku nawet okazał się lepszy, jednak zgodnie z przepisami zawodów nie bezpośredni pojedynek decyduje o miejscu, tylko system komputerowy, który robi odpowiednie wyliczenia, niestety tym razem zadziałało to na niekorzyść naszego zawodnika, i dlatego zamiast drugiego zajął miejsce trzecie.

Należy odnotować także fakt, iż organizatorów swoją obecnością na zawodach zaszczycił Stanisław Dudek – Rejonowy Organizator Sportu Szkolnego, który podkreślał wspaniałą i bardzo profesjonalną organizację zawodów.