Co 7 osoba na świecie jest niedożywiona. Oznacza to, że prawie bilion ludzi na świecie cierpi z powodu głodu, a ponad połowa z nich to kobiety i dzieci. Na naszym globie żyje 146 milionów niedożywionych dzieci, a co 6 sekund jedno z nich umiera. 98% głodujących na świecie żyje w krajach rozwijających się, głownie w Indiach, Chinach, Bangladeszu, Kongo, Indonezji, Pakistanie i Etiopii.

Według Światowej Organizacji Zdrowia głód jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Właściwe odżywianie ma wpływ na rozwój zarówno fizyczny jak
i emocjonalny. Dzieci oraz młodzież są szczególnie narażenie na negatywne skutki niedożywienia.

W 1947 Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO) ogłosiła 16 października Światowym Dniem Walki z Głodem. W tym dniu na całym świecie zbierane są fundusze na programy dożywiania.

Problem ten nie jest nam obojętny. Dlatego w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych zorganizowali akcję pod hasłem „Podziel się kanapką z kolegą i koleżanką.” W tym dniu uczniowie przynieśli kanapki dla siebie oraz dla swoich kolegów, z którymi chętnie się dzielili. Jesteśmy przekonani, że w tym dniu nikt w naszej szkole nie był głodny.