W dniu 10.05.2017 roku uczniowie klas 2 i 3 gimnazjum pod opieką pani Sylwii Wolańskiej i Małgorzaty Sikory wybrali się na wycieczkę do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie na warsztaty laboratoryjne z cyklu „Szkiełko i oko” Na zajęciach uczniowie dokonywali obserwacji mikroskopowych preparatów roślinnych, które posłużyły do  poznania cech budowy anatomicznej przystosowujących rośliny do danego typu siedliska.

Pozwoliło  to spojrzeć na otaczające nas środowisko w sposób całościowy, gdyż jedynie takie podejście, uwzględniające istniejące zależności pomiędzy roślinami i ich siedliskiem, dostarcza pełni informacji na temat  środowiska i jego funkcjonowania. Dodatkową atrakcją okazała się przyrodnicza gra terenowa pt „Ptasie obserwacje”. Zadaniem uczniów było znaleźć wszystkie ptaki ukryte na terenie Sośniej Góry. Na podstawie informacji z plansz uczniowie mieli rozpoznać gatunki ptaków i uzupełnić o nich informacje „prawda lub fałsz”. Uczniowie mieli okazje obserwować piękne okolice Ogrodu Botanicznego liczącego około 5 km2,  w tym kolekcje roślin wrzosowatych, kolekcje sadowniczą i wiele cennych przyrodniczo siedlisk.