Rozbudzanie zainteresowań artystycznych od najmłodszych lat jest bardzo ważne, ponieważ wiek przedszkolny jest okresem decydującym o rozwoju przyszłej osobowości dziecka. Dzięki kontaktom ze sztuką dziecko rozwija myślenie, wyobraźnię, poznaje skutki zachowań bohaterów, wnika w ich przeżycia. Wczesne kontakty ze sztuką, teatrem pozwalają wyrobić   u dziecka nawyk odwiedzania takich miejsc, ale również zachęcają do rozwoju własnej twórczości. To właśnie w pierwszych latach życia naszych pociech ujawniają się ogromne zainteresowania czy też talenty maluchów, których nie wolno nam przeoczyć.

Mając to na uwadze nasza placówka stara się nawiązywać współpracę z organizacjami, które ściśle związane są ze sztuką. Stąd właśnie wzięło się ponowne spotkanie z duet aktorskim „O rety” z Jaworzna, którzy posiadając doświadczenie w pracy z najmłodszymi nie raz udowodnili, iż są mistrzami w swoim fachu.

Aktorski duet po raz pierwszy w tym roku szkolnym odwiedził naszą placówkę w dniu 6 października. Para aktorów przygotowała na ten dzień historie o przygodach małego wróbelka Elemelka. Historie były bardzo ciekawe zwłaszcza, że aktorzy zaangażowali również naszych najmłodszych, którzy mieli okazję współpracować z aktorami.

Pierwsza przedstawiona historia nosiła tytuł „Jak wróbelek Elemelek w szkole uczył się literek”. Przedstawiła ona Elemelka, który poszedł do szkoły i miał nauczyć się tam literki „b”. Nauczycielem w szkole był bocian, który sumiennie uczył Elemelka. Jednak Elemelek nie był pilnym i uważnym uczniem i podczas klasówki napisał literkę „b” z trzema brzuszkami. Dopiero z pomocą naszych dzieci wróbelkowi udało się poprawić błąd i poprawnie napisać sprawdzian.

Kolejną historią, którą przedstawił duet nosiła tytuł „Jak wróbelek Elemelek szedł leśną ścieżką”. Przygoda, która spotkała Elemelka  przedstawiła bardzo ważną kwestię bezpiecznego poruszania się po drodze. Wróbelek jednak nie do końca o niej pamiętał, dlatego otrzymał od policjanta mandat. Pan policjant przypomniał Elemelkowi zasady, prosząc o pomoc dzieci, które samodzielnie odpowiadały na pytania dotyczące sygnalizacji świetlnej oraz prawidłowego poruszania się po drodze.

W ostatniej historii Elemelek postanowił, że zmieni swój strój, gdyż przestały mu się podobać jego szare, zwykłe piórka. Kupił więc o krawcowej sowy kamizelkę jednak ta, mimo, iż była piękna, uniemożliwiła mu latanie. Za namową dzieci Elemelek porzucił piękną kamizelkę, ponieważ latanie było dla niego ważniejsze, a poza tym te właśnie piórka świadczyły o tym, że jest on Elemelkiem – jedynym i wyjątkowym.

Historie przedstawione przez duet „O rety” były ciekawe nie tylko dlatego, że angażowały naszych przedszkolaków do aktywnego udziału w zajęciach. Każda z przedstawionych historii niosła ze sobą ważne przesłanie.