11 listopada 2012 r. w Kościele św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych odbyła się uroczystość upamiętniająca długą i krętą drogę Polski do odzyskania niepodległości. 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie, a listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem.

Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia dla wszystkich Polaków, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Przedstawiciele naszej szkoły złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Siewierzu, natomiast cała społeczność szkolna spotkała się o godz. 12.00 w Kościele św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych. Tradycją stały się coroczne spotkania społeczności szkolnej na akademii środowiskowej z okazji „Święta Niepodległości”.

Obowiązkiem młodego pokolenia Polaków jest pielęgnowanie pamięci o naszych przodkach, którym zawdzięczamy wolność. Dlatego dzisiaj, przepełnieni głębokim uczuciem patriotyzmu, składamy hołd naszej Ojczyźnie i tym, którzy dla niej poświęcili swoje życie – tymi słowami uczniowie zakończyli montaż słowno – muzyczny, który przygotowali.

Wszyscy zgromadzeni nagrodzili wykonawców gromkimi brawami. Uczniowie, „młodzi artyści”, stanęli na wysokości zadania, przepięknie recytowali wiersze, znakomicie zaśpiewali znane i mniej znane polskie pieśni.

Występ młodzieży nastąpił przed  mszą św. za Ojczyznę odprawioną w Kościele parafialnym w Wojkowicach Kościelnych. Dla mieszkańców parafii Wojkowic Kościelnych jest to podwójne świętowanie, bowiem w tym dniu parafia obchodzi swoje święto patrona św. Marcina. Słowo Boże wygłosił Misjonarz Ojciec Wojciech, który współprowadził również Misje Święte poprzedzające peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii bł. Jana Pawła II. Na mszy byli również dostojnicy kościelni z dekanatu.

Po Mszach Świętych czekała na wszystkich miła - słodka niespodzianka, a mianowicie rogaliki św. Marcina. 400 rogalików upieczonych z okazji imienin patrona parafii rozeszły się w mgnieniu oka. Wszyscy zgromadzeni parafianie byli zachwyceni pomysłem, kupowali po kilka sztuk rogalików. Był to strzał w dziesiątkę, rogaliki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Sprzedawano je już po raz drugi, niestety po drugiej Mszy Świętej zabrakło ich, ksiądz Stanisław Pala obiecał, że w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej.

Była to niecodzienna lekcja, lekcja patriotyzmu i historii. Jest kolejną cegiełką w budowaniu tożsamości Wojkowic Kościelnych. To podwójne święto przypomina nam o historii naszej małej Ojczyzny.

ZSPWK