9 listopada 2012 r. w ramach projektu prowadzonego pod patronatem Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN w naszej szkole odbyła się pokazowa lekcja chemii dotycząca ropy naftowej. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy III gimnazjum. Zajęcia miały na celu popularyzację wiedzy chemicznej oraz prezentację możliwości jakie daje ropa naftowa. Podczas zajęć młodzież dowiedziała się m.in. czym jest ropa naftowa; jak przeliczamy podstawową jednostkę miary tej kopaliny, czyli baryłkę.

Uczniowie poznali właściwości fizyczne ropy, sposoby wydobywania oraz przeróbki czarnego złota. Całość lekcji dopełniał pokaz multimedialny z zabawnym bohaterem prosto z komiksu o imieniu Petro, który przemawiał do słuchaczy o zagadnieniach naukowych slangiem młodzieżowym. Kolejnym etapem zajęć było doświadczenie chemiczne obrazujące proces destylacji mieszaniny zanieczyszczonego alkoholu. Młodzież uczestnicząca w lekcji miała również możliwość zobaczenia przykładowych przedmiotów codziennego użytku, które zostały wytworzone dzięki użyciu ropy naftowej lub jej pochodnych.
Najaktywniejsi uczniowie otrzymali nagrody. Były to płyty z filmem pt. „Skąd się wzięła ropa naftowa?”

Na koniec trenerzy zachęcali do wzięcia udziału w konkursie. Tematem konkursu jest "Stacja XXII wieku". Więcej informacji na stronie http://poczujchemie.pl/lekcje-chemii/konkurs