„…Przychodzą ludzie, I chylą głowy. Wśród żółtych liści listopadowych palą się znicze…” Danuta Wawiłow „Znicze”

Z okazji Dnia Wszystkich Świętych uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie zapalili znicze na grobach poległych za ojczyznę, zmarłych absolwentów i pracowników szkoły na cmentarzu w Wojkowicach Kościelnych.

Tradycją stały się coroczne spotkania społeczności szkolnej przed dniem 1 listopada, kiedy gromadzimy się by wspomnieć zmarłych i zapalić znicze na ich grobach. Była to niecodzienna lekcja, lekcja patriotyzmu i historii. To kolejna cegiełka w budowaniu tożsamości Wojkowic Kościelnych. To miejsce przypomina nam o historii naszej małej ojczyzny.

Od trzech lat chodzimy razem z klasą i naszą wychowawczynią na cmentarz w Wojkowicach Kościelnych, by palić znicze. Stało się to już naszą tradycją, mimo, że dzień był mroźny i wietrzny.  Żaden grób nie powinien być zapomniany. Święto Zmarłych jest dobrą okazją, by porozmawiać o tym, czym są miejsca pamięci i cmentarze. Uczymy się pamiętać o ludziach, którzy odeszli, bo żyje się tak długo, jak długo trwa pamięć  – uczniowie klasy VI.

„… To trzeba widzieć

by pokłonić głowę przed tymi
którzy wczoraj zwykli
dziś bohaterami