HISTORIA WOJKOWIC KOŚCIELNYCH

 

Jedna z najstarszych miejscowości w gminie Siewierz. Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z 1325 roku, jednakże wg historyków wieś jest znacznie starsza, bowiem kościół może pochodzić z lat 1220 -1229, z czasów biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża. Początkowo wieś była własnością książęcą, później od 1380 roku stała się własnością szlachecką. Od 1730 do 1795 roku własność Kapituły Katedralnej Krakowskiej, później zabrana przez rząd pruski.

W średniowieczu nad Czarną Przemszą stały dwa młyny i karczma. Wieś wiele razy była palona i niszczona. Między innymi w XIII wieku przez Tatarów, w II połowie XV wieku przez śląskie oddziały zbrojne, a w XVII wieku przez Szwedów. W czasach Królestwa Polskiego własność rządowa. W okresie międzywojennym folwark administrowany przez sejmik będziński. Po wojnie powstała tu spółdzielnia produkcyjna Prawda.

Wojkowice Kościelne były siedzibą parafii od XIII wieku. Pierwsza wzmianka historyczna o szkole parafialnej pochodzi z 1598 roku. W 1864 roku Wojkowice stają się siedzibą gminy, a od 1866 roku sądu gminnego. Od 1977 roku
w granicach miasta i gminy Siewierz. Aktualnie znajdują się tu szkoła, biblioteka, apteka, ośrodek zdrowia, dom nauczyciela, remiza. W części południowej położona
jest kopalnia piasku, która obecnie przekształcana jest w przepiękny zalew wodny. Działa tu ochotnicza straż pożarna oraz koło gospodyń wiejskich.

Do Wojkowic Kościelnych należą Warężyn i Kuźnica Warężyńska oraz Podwarpie. Pierwsza wzmianka historyczna dotycząca Warężyna i Kuźnicy Warężyńskiej pochodzi z 1443 roku. Była tu granica celna Księstwa Siewierskiego. Wieś leżała na prawym wysokim brzegu Czarnej Przemszy, ale po pożarze w XV wieku została przeniesiona. Do 1790 własność proboszczów siewierskich, którzy mieli tu dwór i folwark. Pod koniec XVII wieku od strony południowo-wschodniej stała kuźnica żelazna, obok której powstała osada Kuźnica Waręska. Kuźnica Waręska zwana także Wielką zakupiona w 1730 roku przez biskupów siewierskich zmieniła później lokalizację. Powstały z niej trzy kolonie: Podleśna, Piaskowa i Kuźnica Warężyńska. Po roku 1790 Warężyn i Kuźnica Waręska stają się wsiami rządowymi do czasu kolonizacji w 1854 roku. Podwarpie natomiast jest jedną z najmłodszych miejscowości w ziemi siewierskiej. Powstała pod koniec XIX wieku na południowych stokach wzgórza Warpie, gdzie w wiekach średnich była kopalnia kruszcu.