By radość kolędy w sercach naszych była.

Wieczór Kolęd

16 września 2016 r. I my świat sprzątamy!!!

Sprzątanie Świata

Występy z okazji Gminnego Dnia Edukacji Narodowej.

Występy

Szukasz szkoły? Nasza szkoła jest dla Ciebie!!!

HISTORIA SZKOŁY

XVI-XVII wiek powstaje szkola parafialna, która przysposabia chlopców do potrzeb kościelnych. Wladze nad szkoła sprawuje pleban.

1598 rok - szkoła przestaje funkcjonować, zajmują ją heretycy na czele z miejscowym dziedzicem Wacławem Twardawą. Przez wiele lat nie istnieje nauczanie.

1821 rok - ludność Wojkowic Kościelnych, Warężyna i Kuźnicy zawiązują Towarzystwo Szkółek Elementarnych, domagajac sie szkoły dla dzieci. Na przeciw tym postulatom wychodzi ksiadz Michalski, oddajac na potrzeby szkoły starą wikariatkę. Do szkoły uczeszczało wówczas 39 chłopców i 26 dziewcząt. Czas nauki trwal od św. Marcina do św. Wojciecha. Nauczycielem był Jakub Kaliciński, który wcześniej przez 13 lat sprawował funkcję ekonoma.

1869 rok- wybudowano drewnianą szkołę staraniem wójta Łukasza Cieplińskiego. Składala się ona z jednej izby lekcyjnej i pokoju z kuchnią dla nauczyciela.

1871 rok - obowiązkowo wprowadzono nauke pisania i czytania po rosyjsku

1885 rok - nauczyciele pracujący w szkole byli mianowani.

1935 rok - staraniem Sejmiku w Będzinie wybudowano nowoczesną dwupietrową szkołę na miejscu starej karczmy i oddano do użytku w 1938 roku. Kierownikiem zostal Wladyslaw Szafruga. Szkoła posiadała 6 izb lekcyjnych, 3 izby pomocnicze i 5 mieszkalnych dla nauczycieli.

Luty 1939 rok - w szkołe było 368 uczniów.

1944 rok - zamknieto Szkołe Podstawowa dla dzieci polskich. Nowy rok szkolny nie rozpoczął się, ponieważ pomieszczenia szkolne wykorzystano na potrzeby wojska. Parter i pierwsze piętro zajmowała kopalnia Grodziec i pracownicy zatrudnieni przez hitlerowców przymusowo przy pracach fortyfikacyjnych, a drugie pietro zajmowała radiostacja niemiecka. Dzieci polskie rozpoczeły nauke dopiero w nowym roku po zwycieskim zakonczeniu wojny.

1965 rok - rozpoczeto rozbudowę tej szkoły z 1938 roku. Powstała dwupietrowa szkoła podstawowa z sala gimnastyczna, która istnieje do obecnej chwili. Do szkoły tej uczeszczaja dzieci z okolicznych wiosek całej gromady wojkowickiej. Mieści sie tu równiez przedszkole oraz gimnazjum. Jak w każdej szkole tak i u nas rozpoczyna sie i dobiega kolejny rok szkolny. Co roku witamy pierwszoklasistów, a żegnamy absolwentów. Wszyscy staramy się o dobre imię naszej placówki. I dlatego Misją naszej szkoly jest:

"NASZA SZKOŁA TO SZKOŁA DLA CIEBIE..."

Obecnie młodzież szkolna kultywuje tradycję, obyczaje i obrzędy naszego środowiska biorąc udział w organizowanych apelach, akademiach i imprezach z okazji państwowych rocznic i swiąt. Chcemy zachowac pamiec o najważniejszych wydarzeniach naszej małej ojczyzny i przekazać je nastepnym pokoleniom.